Monika11. 6. 2018

Dobrý den, měla bych na Vás dva dotazy. Nevím jestli spolu nějak souvisejí nebo ne a jestli je to něco závažnějšího. 1) Už několik měsíců mám na jazyku bílý, žlutý, hnědý povlak. Někdy i zešedivý. Každých pár dní se mi změní. Pila jsem málo vody (max do 1 litru denně) a proto jsem začala pít 2 - 3 litry za den. Zuby si čistím pravidelně a používám i dentální vodu. Povlak nejde vydrbat ani zuním kartáčkem aby zmizel. Je to jako koberec. Mám takovou divnou pachuť na jazyku. Jsem kuřačka, piji kávu a beru HA. Co by to mohlo signalizovat ty měnavé povlaky? 2) Párkrát během jednoho týdne se mi stane, že v noci se probudím, lehce hýbnu levou nohou a chytne mě silná křeč do levého lýtka, která trvá několik sekund. Následující den mě bolí celé lýtko (svaly) a kulhám. Čím by to mohlo být? Jak jsem psala výše jsem kuřačka a brala jsem asi 5 let HA Minisiston, která mi byla před rokem změněna na Bonadeu, kterou beru v kuse bez přestávky (nemenstruuji celý rok) na doporučení mé gynekoložky z důvodu cysty na levém vaječníku. Moje mamka měla trombózu na krku. Pracuji jako dělnice v automobilovém průmyslu na tři směny takže toho dost nachodím v pracovních těžkých botech. Myslíte, že ty křeče budou jen námahou nebo že by to mohl být příznak trombózy? Předem děkuji za odpovědi a přeji hezký den

Dobrý den, povlak na jazyku, zvláště ve vašem věku bude nejspíše souviset s vašimi návyky - zejména kouřením. Co se týká nočních křečí, je možné, že při vašem pracovním zařazení, kdy většinu dne stojíte, jsou dolní končetiny opravdu přetížené a můžou takto reagovat. Pokud by mělo jít o trombosu, byly by obtíže většinou jednostranné, mohla byste vidět otok končetiny a bolest by se bez léčby stále zvětšovala, trvala celý den a donutila by vás navštívit lékaře. Jinak je váš dotaz je samozřejmě na místě, jako uživatelka antikoncepce, s anamnézou trombosy v rodině a se zaměstnáním, při kterém většinu času prostojíte, jistě patříte do rizikové skupiny pro vznik trombosy. Zkuste se soustředit na pitný režim, více v rámci pracovní doby chodit či odkládat nohy vzhůru, popřípadě zvážit možnost i jiného zaměstnání. S pozdravem MUDr. J. Ziková

MUDr. Jana Ziková