prohlédnout si oddělení ×

Transfuzní oddělení

Transfuzní oddělení Nemocnice Hořovice je největší odběrové centrum ve Středočeském kraji. Pravidelně zásobuje řadu pražských nemocnic tou nevzácnější tekutinou. V registru hořovického Transfuzního oddělení je zapsáno přes 5 000 čestných dárců krve. Již několik let se v Hořovicích ročně uskuteční kolem 11.000 bezplatných odběrů krve, z toho přes 500 nových. Hořovické Transfuzní oddělení velmi úzce spolupracuje i s Českým registrem dárců krvetvorných buněk.

 

Vzhledem k epidemiologické situaci jsme prodloužili blok pro dárce krve, kteří se vracejí z kterékoli evropské země na 1. měsíc od návratu. Pro další omezení platí stávající omezení pro darování krve.

 

UPOZORNĚNÍ PRO DÁRCE v souvislosti s rizikem onemocnění COVID-1 

Vážení dárci, žádáme vás o respektování daných pokynů:

1. Máte projevy onemocnění dýchacích cest? Kašel, dušnost, teploty.

2. Pobývali jste v posledních 30 dnech v cizině, obzvláště v zemích se zvýšeným výskytem onemocnění COVID-19?

3. Byli jste v kontaktu s osobou, která má projevy onemocnění dýchacích cest nebo pobývala v posledních 30 dnes v cizině, obzvláště v zemích se zvýšeným výskytem onemocnění COVID-19?

Pokud je vaše odpověď ANO, na kteroukoliv z otázek, prosím, nedarujte krev, ani nevstupujte do prostor Transfuzního oddělení.

Darovat můžete nejdříve za 30 dní po vyléčení nebo kontaktu s rizikovou osobou a minimálně 30 dní po návratu z rizikových oblastí. Dárci se k odběru objednávají telefonicky vždy od 10:00 do 14:00 na tel. čísle 311 559 402.

Děkujeme za pochopení!

 

Transfuzní oddělení je největší odběrové místo v celém Středočeském kraji. Ročně prochází branami hořovické transfuzní stanice přes 11 000 dárců. Velký podíl na tomto vysokém počtu má řada profesních a zájmových sdružení. Nepochybně mezi ně patří Hořovické maminky, příslušníci Policie ČR z Berounska, studenti berounských středních škol, sbory dobrovolných hasičů, řada sportovních klubů a samozřejmě desítky jubilejních dárců.

Budova transfuzní stanice je součástí komplexu budov NH Hospital a.s. - Nemocnice Hořovice. Je to přízemní budova stojící vpravo od vrátnice. Vstup pro dárce krve je z pravé strany budovy.

Dárci se k odběru objednávají telefonicky vždy od 10:00 do 14:00 na čísle 311 559 402 (vedoucí sestra Jana Šrámková), nebo se dostaví po obdržení termínované pozvánky. Toto telefonní číslo mohou dárci využít také k případným dotazům stejně jako kontaktovat lékaře transfuzního oddělení (311 559 401).

Dárce se prokáže občanským průkazem nebo obdobným totožným dokladem, kartičkou zdravotní pojišťovny, průkazkou dárce krve (pokud nepřichází darovat krev poprvé).

 

Kde můžete uplatnit voucher za odběr krve, který u nás dostanete? 

Hořovice:

  • Restaurace Na Krétě                 
  • Kuřecí gril                                           
  • Kavárna v Nemocnici Hořovice                             
  • Pizza Merane
  • Restaurace Valdek
  • Rychláč
  • Restaurace Na Ranči
  • Jídelna v Nemocnici Hořovice
  • Bistro a Kavárna v Panské zahradě
  • Restaurace na Sklenářce
  • Bistro by Diir Dogn Roll ve Slavíkově ulici
  • Kavárna Včera 
  • Restaurace PODNIKK

 Cerhovice: 

  • Motorest

 Beroun:

  • Restaurace Alena
  • Restaurace Na Baště

Tmaň:

  • Restaurace Kulturák

Chyňava:

  • Dělnický dům

 

 

Objednání I 10:00 - 14:00 tel. č. 311 559 402
Dotazy I lékař TO tel. č. 311 559 401
E-mail darci@nemocnice-horovice.cz

 

Odběrové centrum

Před darováním krve a jejích složek je nutné se seznámit s Poučení pro dárce krve.pdf.

Kdo může být dárcem krve

Darovat krev může každá zdravá osoba ve věku 18 - 65 let, jako prvodárce se přijímají osoby do 60-ti let. Dárce nemusí být občan ČR, ale měl by zde mít alespoň dlouhodobý pobyt a v každém případě s ním musí být možná dobrá komunikace v češtině. Musí se prokázat platným občanským průkazem (mimořádně pasem) a průkazem zdravotní pojišťovny v ČR.

Omezení dárcovství

Darovat krev nemohou osoby, které v minulosti prodělaly infekční žloutenku, zejména typu B nebo C, syfilis, tuberkulózu, některé tropické choroby. 
Po jiných infekčních chorobách jsou z dárcovství vyřazeni pouze dočasně (1 až 2 roky po úzdravě) – např. infekční žloutenky typu A, infekční mononukleóza, brucelóza, borelioza, kapavka a pod. 
Při neinfekčních chorobách různých orgánů (srdce, plíce, trávicí trakt, ledviny, játra a pod.) jsou dárci zpravidla vyřazováni dočasně nebo trvale, podle závažnosti onemocnění. V každém případě nemohou darovat krev osoby s nádorovým postižením. 
Po chirurgických výkonech, včetně piercingu a tetování, je možné darovat krev nejdříve až za 6 měsíců. 
Trvale vyřazeni jsou dále lidé s cukrovkou, těžkými formami alergie, lidé trpící epilepsií, hemofilici a osoby, které byli v minulosti léčeni hormóny hypofýzy (podvěsku mozkového) – např. růstovým hormonem. 
Z dárcovství jsou též vyloučeny osoby ze skupin se zvýšeným rizikovým chováním, zejména vzhledem k nákaze HIV, jako jsou osoby provozující prostituci, závislé na drogách, alkoholu, ale též muži, kteří provozují vzájemný pohlavní styk.

V řadě případů – např. u alergií, užívání léků, apod. – rozhoduje lékař o způsobilosti k odběru po individuální konzultaci s dárcem.

Podle současných pravidel platných v EU mohou ženy darovat plnou krev nejvýše 4 x do roka a muži 5 x do roka. 
Nejkratší interval mezi odběry je na našem oddělení 10 týdnů. Jeden odběr krve činí 450 ml.

 
Některé zdravotní a jiné okolnosti mohou být dočasnou překážkou v darování krve. Je proto nutné zohlednit je při volbě vhodného termínu pro Váš odběr.

  • ženy a dívky by neměly darovat krev v období menstruace a 2 – 3 dny po jejím skončení;
  • po vytržení zubu, případně drobném chirurgickém zákroku v ústech, vyčkejte s návštěvou našeho oddělení 7 dnů;
  • po menším chirurgickém zákroku, kdy byl použit jednorázový materiál na šití ( např. odstranění pihy), vyčkejte s darováním krve do úplného zhojení rány;
  • po menším chirurgickém zákroku i s použitím endoskopu a nebo katetru je nutno vyčkat 6 měsíců;
  • také po operaci, při níž Vám byla podána transfúze je nutno do dalšího odběru krve u nás vyčkat 6 měsíců;
  • akupunktura, stejně jako kosmetické zásahy s použitím jehel ( naušnice, tetování, piercing) mají za následek 6 měsíců pauzu;
  • po těhotenství ukončeném porodem, ale i potratem nebo interrupcí je s darováním krve nutno vyčkat 6 měsíců po vyjmutí plodu, po ukončení kojení je třeba vyčkat 1 měsíc;
  • přisáté klíště - vyčkat 1 měsíc;
  • běžné infekce a virózy - 14 dní;
  • po dobrání antibiotik - 14 dní.


V některých případech jako například očkování, užívání léků ( antikoncepce není překážkou), pobytu v tropických (nákazových) oblastech se rozhoduje individuálně a je proto žádoucí poradit se s lékařem ( tel. 311 559 401).

Jak se připravit na odběr

Drobná omezení, spojená s přípravou na odběr, se týkají převážně stravování a začínají platit 24 hodin před předpokládaným odběrem. Den před odběrem, ani v den odběru se nedoporučuje zátěžové cvičení ve fitness centrech, může zkreslit některé hodnoty. Stejně ale může působit i hladovění !!!

Ke stále přežívajícím omylům patří domněnka, že k darování krve je nutno přijít nalačno, ale právě to občas vede i k pocitu slabosti po odběru. Kdo je zvyklý snídat, nemusí snídani vynechávat( u nás k občerstvení dostanete - čaj, kávu a rohlík). Stačí jen trochu upravit skladbu jídla, to znamená 24 hodin před plánovaným odběrem nejíst tučnou stravu, nepít alkoholické nápoje a mléko.

Před darováním krve a jejích složek je nutné se seznámit s Poučení pro dárce krve.pdf.

Krevní banka, včetně imunohematologické laboratoře, je součástí Klinických laboratoří Nemocnice Hořovice.

Průvodce pro prvodárce:

1.   V evidenci předat občanský průkaz + kartičku ZP (kdo daroval krev jinde odevzdá průkazku dárce krve).

2.   Vyplnit dotazník.

3.   Po vyzvání přijít do evidence k identifikaci a k zapsání do registru dárců krve + k odběru krevního vzorku na vyšetření krevního obrazu.

4.   Občerstvení v čekárně.

5.   Vyšetření lékařem ve vyšetřovně.

6.   V místnosti před odběrovým boxem omýt předpokládané místo vpichu a navázání manžety sanitářkou.

7.   Vlastní odběr (5-7min.).

8.   Po odběru dárce obdrží:

·       omluvenku

·       stravenku

·       vitamíny dle ZP

·       potvrzení na cestovné dle vzdálenosti bydliště (dárce si vyzvedne v pokladně - přízemí v hlavní budově)

·       průkazka dárce krve přijde na adresu do týdne

·       potvrzení na odpočet daní – vydává se souhrnně za celý kalendářní rok po odběru krve nebo na vyžádání dárcem od 15.10. do 31.1. následujícího roku

 

Odběry se provádějí pondělí až pátek :

dárci se sami objednávají na tel.č. 311 559 402311 559 555

mezi 10 - 14 hod. nebo obdrží SMS ev. pozvánku.

 

Bezplatné preventivní programy pro dárce krve


Rádi bychom Vám poděkovali za to, že darujete tu nejdůležitější a nenahraditelnou tekutinu pro lidský život. Díky Vám a Vašemu odhodlání můžeme každý den zachránit mnoho lidských životů. Je vidět, že Vám zdraví ostatních není lhostejné. Stejně tak byste měli přistupovat k sobě samým. Prevence je tím nejdůležitějším a vlastně i nejmenším, co pro své zdraví můžete sami udělat.

Proto jsme speciálně pro Vás připravili nabídku preventivních programů, kterých můžete využít jednou za dva roky po dobu, kdy jsme registrovaným dárcem krve v naší nemocnici.

V případě Vašeho zájmu o preventivní program se prosím obraťte na kontakt uvedený níže. Bližší informace k jednotlivým programům:

 

 

Objednání

tel.: recepce - 14 500 (zkrácené číslo, vytáčejte bez předvolby)

e-mail: prevence@nemocnice-horovice.cz (do zprávy prosím uveďte, že se jedná o program pro dárce krve)

Dárci mají možnost se objednat telefonicky v pracovní dny od 10:00 do 14:00 hod. na tel. 311 559 402 nebo na email: darci@nemocnice-horovice.cz.

 

Dárci krve

pondělí 6,00-8,00 (evidence) 8, 00-11,00 (odběry)
úterý 6,00-8,00 (evidence) 8, 00-11,00 (odběry)
středa 6,00-8,00 (evidence) 8, 00-11,00 (odběry)
čtvrtek 6,00-8,00 (evidence) 8, 00-11,00 (odběry)
pátek 6,00-8,00 (evidence) 8, 00-11,00 (odběry)

Ambulantní odběry

pondělí 11,00-14,00
úterý 11,00-14,00
středa 11,00-14,00
čtvrtek 11,00-14,00
pátek 11,00-14,00
 
Před darováním krve a jejích složek je nutné se seznámit s Poučení pro dárce krve