Petra3. 11. 2022

Dobrý den, máma 75 let, před rokem zjištěn ca tl. střeva, vyoperován, zahájení chemo, po 3-4 měs. ukončena pro neurotoxicitu, pokračováno s capecitabine až do letoš. září. Vše se zdálo dobré, výsledky krve i fyz.stav ok. V říjnu při kontrole prudký nárůst onkomarkerů a na CT metastázy v dut. břišní - pobřišnice, játra, střevo. Návrh léčby - nová chemo, bez možnosti operace. Fyzický stav nyní dobrý, bez potíží, ovšem psychika na dně. Odmítání další léčby, oš. lékařka se zdráhá jakékoliv prognózy. Prosím o Váš názor, nastoupit další chemo, prognóza?? Moc děkuji za odpověď i Vaší práci.

Dobrý den, prognoza je vážná, absolutní většina pacientů tento stav nepřežije. Systémovou léčbu /např chemoterapii s biol. Léčbou/ bych jistě doporučoval, pokud bude pro pac. Únosná, to na dálku neposoudím… Tato léčba může výrazně prodloužit /třeba o 2-3roky/, ale pacienta asi stejně úplně nevyléčí… S pozdravem Prim. MUDr.Šmakal Martin