Jana Radová12. 2. 2023

Partner (73 r.) se léčil u zkušeného dermatologa s bércovými vředy. Lékař si nevšiml, resp. Neřešil, že kolem Achillovy šlachy došlo k vaskulitidě. S velkými bolestmi a otoky byl partner nakonec hospitalizován a 14 dnů léčen na dermatologii v kombinaci s chirurgií - odstraňování mrtvé tkáně. Po uzavření dermatologie kvůli rekonstrukci je nyní v odborné domácí péči (převazy bérců) a s Achillovkou dojíždí na chirurgii v jiné nemocnici. Stav je vážný, Achillovka zcela obnažená, chirurgie vidí šanci na vyléčení „mizivou“ a informuje o pravděpodobné amputaci nohy v bérci. Po 2 měsících obtíží se mi zdá tento verdikt u sportovce (kolo, lyže, jízda na koni)jako neuvěřitelný. Nyní je zahájen pokus s léčbou Cerdakem, šance na vyléčení 1%. Existuje prosím možnost záchrany nohy?

Vážená Jano, ve Vámi popsané situaci je pravděpodobnost zhojení a plné funkce nohy téměř nulová. Přes obnaženou Achillovu šlachu kůže běžně nepřerůstá a v případě odstranění šlachy, kdy by mohlo dojít ke zhojení defektu, zas nebude noha funkční. Neznám aktuální nález, pokud je alespoň náznak hojení, pokračoval bych v konzervativní terapii, avšak výhledově ke zhojení nejspíše nedojde, případně se stav zhorší, a poté je amputace řešením. S pozdravem M. Rychlý

MUDr. Matěj Rychlý