Jana9. 5. 2024

Dobrý den,prosím o názor na prognózu,pacient s rakovinou plic,69 let a jaký je možný postup léčení u následujícího.Zatím obdržena zpráva z kontrolní MR mozku,kontrola za týden před další chemoterapií.Jedná se o metastáze mozku.První 3 ložiska ozářena Gama nožem v lednu t.r. .MR-Vpravo:basálně T je ložisko vel.27x13mm hypesignální v T1MTC a T2W odpovídající produktům HB.Stejného charakteru je v thalamu dnes vel.12mm.PO jsou dvě prokrvácená lož.vel.3mm a 5mm.V mozečku stac ložiska vel.6mm.Vlevo:V mozečku nově ložiska vel.16x19mm prokrvácená a P vel.5mm.Po kl se jasně sytí ložiska vpravo P a PO a vlevo P jsou jen drobně prokrvácená.Hypofýza je orientačně nezvětšená,stopka hypofýzy ve střední čáře,suprasellární cisterna volná.Komorový systém je bez dislokace či dilatace.Arachnoidální prostory mají přiměřenou šíři.Závěr: progrese počtu a velikosti metaložisek,všechna prokrvácená. Prosím také o informaci,na jaké funkce mají ložiska v těchto místech vliv.Děkuji.

Dobrý den, omlouvám se, ale bez znalosti histologické charakteristiky plicního karcinomu, bez znalosti dalších vyšetření, bez znalosti celkového stavu pacienta se o prognóze nemohu kvalifikovaně vyjádřit. Obecně je ale při progredujícím metastatickém postižení mozku prognóza velmi vážná.

MUDr. Vít Ulrych