igor21. 2. 2023

Dobrý den, pred 25 lety jsem dostal 2 epi záchvaty. EEG a ČT negativne nasazen timonil retard 2x 500. Po 5 letech bez zachvatu 1 rok vysazovan. Po 20 letech 1 + 1 záchvaty grand mal v rozestupu 3 mesicu. Nasazen levetiracetam 2 x 500 mg denne. Po 6 letech bez jediného zachvatu vysazovani postupne v prubehu roku, Ted 4 mesic na davce 2 x 250 mg. Doktor doporučuje vysadiť za 4 tydny už úplne. Hmotnosť 105 kg, vek 65 let, EEG bez nálezu, MR je bez nálezu. Pane dktore vysadiť úplne, nebo žít pro jistotu dale nepretrzite s dávkou 2 x 250?

Hezký den, rozhodování v tomto případě je zcela na pacientovi. Mám pacienty, kteří chtějí být zajištěni a medikaci užívají, i když k tomu vlastně není přesvědčivý důvod. Na druhou stranu, pokud nejsou jasně prokázané zdroje či rizika, lze opět zkusit vysadit. U uváděné hmotnosti 105kg bych ale na vašem místě osobně chtěl vyloučit OSAS - obstrukční syndrom spánkové apnoe jako možné riziko! Zdraví T.Bruthans

MUDr. Mgr. Tomáš Bruthans