Karel Zušťák5. 8. 2023

Dobrý den pane doktore. Již cca čtvrtý měsíc se léčím s urologickymi obtížemi. Začalo to po oralním sexu s neznámou osobou pálením v močové trubyci, jako ve vnitř. Na pohlavních chorobách byli testy negativní. Navštívil jsem urologa, který diagnostikovat streptokoka alfa viridujicí a zánět prostaty. Předepsal 5 antibiotika. Pokaždé jiná, už jsem byl zoufalí a navstivil jsem jiného urologa a ten mě řekl úplně něco jiného. Žádná antibiotika, imunitní systém si poradí sám, nejedná se o závaznou bakterií. Nyní již cca 7 týdnů žádná antibiotika neberu. Močový měchýř a pálení v uretě se zlepšilo, ale mám pocit, že bolest a dikomfort za hrází se vrací. Všichni mě tvrdí, že se nejedná o závazné onemocnění, ale proč se toho tedy nemohu již čtvrtý měsíc zbavit? Nakonec jsem vyhledal pomoc v nemocnici, kde předpokládám, že budou mít větší zkušenosti. Ale na první prohlídce mě do zprávy napsal pan doktor prostata bez bolesti + psychická nadstavba. Lze se toho vůbec zbavit?

Dobrý den, tyto chronické záněty prostaty jsou velkým problémem v urologických ambulancích. Jsou případy, kde se provedou veškeré vyšetření a příčina se nenajde. Léčba chronické prostatitidy spočívá v dlouhodobém podávání antibiotik 5-6 týdnů. Tyto obtíže velmi často postihují i psychickou stránku pacienta, proto se řada lékařů uchyluje k výrazu "psychická nadstavba". Pokud by vše bylo negativní, možností je ještě provedení kultivace ejakulátu. Existují však případy, kdy se pacienti těchto obtíží nezbaví nikdy. Držím palce. S pozdravem Vavřík.

MUDr. Tomáš Vavřík