Marie6. 12. 2018

Dobrý den,moje mamka je hospitalizovaná v KOC v Pze. Dovezla jsem ji ve stavu, kdy chodila,obsloužila se. Má C64+meta na 8.žebru. K hospitalizaci šla s medikací, při které i tak trpěla bolestí.Po 3dnech hospitalizace ji odsoudili k pomalému umírání. Po vyšetření krve měla špatné hodnoty iontů - ty již doplnili, zrovna tak kalcium. Neustále říkají : není v kondici,léčba žádná nebude. Hledejte hospic.aj. Původně byla vypsána systémová léčba 1.stupně.Snažím se zajistit imunoterapii, lékařka ji nechce aplikovat - opět, že není v kondici. Máma přestala úplně přijímat potravu, stravu ji donesou ,ale nikdo ji ani na jídlo nevzbudí a nepomůže jí. Má pouze výživu v kapačce a kyslík. Máma je v podstatě totálně utlumená léky, stále spí, někdy mluví " z cesty", sama se neposadí, nepostaví ani se jinak neobslouží. Potřebuji vědět, zda je postup lékařů tak špatný, že ji pouze nadrogují a víc se o ní nestarají. V tomto stavu ji nemůžu ani převézt do jiného KOC...prosím poraďte, kam se obrátit.

Dobrý den, mrzí mě, že Vaše maminka není v tak dobrém stavu, aby mohla podstoupit systémovou cílenou léčbu I. linie. Bohužel i tato léčba je provázena řadou nežádoucích účinků a proto je hrazena u pacientů ve velmi dobrém výkonnostním stavu ECOG 0-1 (viz https://www.linkos.cz/slovnicek/performance-status-ps-ecog-ps-karnofski-karnofskeho-index/). Doporučuji se po dohodě s ošetřujícím lékařem obrátit na ambulanci paliativní medicíny, případně zajistit lůžko v zařízení, které se paliativní péčí o nevyléčitelně nemocné zabývá.

MUDr. Vít Ulrych