Gabriela12. 8. 2022

Dobrý den,já už nevim na koho se obrátit,ale přijde mi v dnešní době,že si člověk má pomoct sám,protože asi doktory obtěžujeme,hlavně co se neurologie týče.Maminka je zoufalá bolestí v oblasti pod hýždí,kdy nemůže skoro chodit a nebo sedět.Dnes opet byla odvezena pro ukrutnou bolest a opet poslana s injekcema domu.Ležela nedavno na oddělení neurologie nebo jezdila na pohotovost,kde si mimochodem v bolesti vysedela 4hodiny čekání.A je to stále dokola.Oblbnout ji lékama,morfiem,injekce a domu.Az leky prestanou ucinkovat,opet nastoupi bolest,kdy se nemuze postavit a opet volani zachranky,na neurologii se ji zas pichne injekce a domu.I pro ni je to psychicky ubijeci kdy uz je zoufala a mluvi o tom ze si neco udela...tak muze mi nekdo rict kdo ji pomuze kdyz ne doktori,kdyz je to jejich prace a myslim ze je snad jedno jestli je to mlady nebo stary clovek? Kazdy ma snad pravo zit a pomoct od doktoru kdyz clovek trpi.Tohle preci neni normalni,jak my ji muzeme pomoct kdyz to neudela lékař?!!!

Hezký den, případ detailně neznám, tak mohu odpovědět pouze obecně. Není-li na pacientovi žádný neurologický nález, vyžadující akutní hospitalizaci, je opravdu metodou volby akutní podání analgetik a předání pacienta do péče registrujícího praktického lékaře, který je plně kompetentní v léčbě bolesti a předepisování analgetik až do síly opioidů. Neví-li si rady či je léčba neúčinná, lze se obrátit na ambulanci léčby bolesti - může indikovat jakýkoli lékař (praktický lékař, neurolog, ortoped, gynekolog, zubař...). Zda a připadně v jakém režimu a rozsahu (ambulantní, ústavní) je indikována ev. rehabilitační péče, může rozhodnout neurolog nejlépe ve spolupráci s fyziatrem (rehabilitační lékař). Zdraví T.Bruthans

MUDr. Mgr. Tomáš Bruthans