Týna21. 1. 2021

Dobrý den, 3.1. jsme s přítelem začali mít příznaky a 4.1. jsme měli již oba pozitivní test covid, izolaci jsme trávili u něj doma v bytě a 5.1. měla příznaky už i jeho maminka a 8.1. už ji jeho tatínek. Moje doktorka mi dala neschopenku do 19.1. včetně, protože příznaky už se mnohem zmírnily, takže I přesto že občas zakašlu, někdy se mi povede i něco vykašlat a únava je stále velká, jsem včera odjela domů. Občas mě ješte chvílemi tlačí na hrudi. Týden před covid jsem prodělala angínu a byl mi píchán 5 dní penicilin a 6. den lentocilin. Mým dotazem je to, zdá stále ještě své rodiče nemůžu nakazit a jestli mě doktorka neposlala domů brzo? Všechny své věci, co jsem měla u přítele jsem buď vydezinfikovala nebo dala do pračky. A také se chci ještě zeptat, jak dlouho můžou příznaky přetrvávat? A včera večer jsem se všimla, že mám ješte nateklé mandle s pár fleky (velká část jich do rana zmizela), zda to může být ještě od covidu nebo se spíše zase vrací angína? Děkuji Vám moc za odpovědi.

Dobrý den, doba nakažlivosti se udává do 10 - 14 dnů, záleží také na tom, zdali má pacient ještě subjektivní obtíže. Obecně platí pravidlo , že i při přetrvávajících příznacích, pokud jsou 20. den od 1. pozitivního testu, je pacient už neinfekční. Co se týká přetrvávání příznaků, tak to je zcela individuální, u někoho mohou rychle odeznít, u někoho se po větší zátěži, třeba po návratu do práce opět přihlásí, to znamená, že tento člověk už není infekční, ale musí být ještě stále v rekonvalescenci, aby předešel event. dlouhodobým komplikacím Covidu. S pozdravem MUDr. J. Ziková