Po 30 letech se zbavila bolestí. Vlasta (73) se konečně dočkala úlevy

26. 11. 2019

Umíte si představit, jaké to je, když máte bolesti tak silné, že se neudržíte na nohou? Každý krok je jako bodnutí nožem, ujdete sotva pár kroků a schopnost ohnout se je čistá utopie… Paní Vlasta Pokorná (73) se takhle trápí celý život, a teď konečně našla úlevu. Od svých čtyřiceti šesti let byla v plném invalidním důchodu kvůli urputným bolestem zad. Poprvé ji odvezli do nemocnice, když byla v osmé třídě. Potíže se čas od času vrátily, ale odhodlaná a vitální Vlasta se jim prostě odmítla poddat. Bolavá záda se jí postarala o předčasný důchod, francouzské hole a stovky hodin strávených po nemocnicích. Ale v poslední době se situace konečně zlepšila.

Šest dětí a nemoc

Vlasta Pokorná se prakticky celý život se nezastavila. „Mám šest dětí, poslední byla dvojčata. Prostřední tři se narodily s odstupem roku. Denně jsem chodila tři kilometry na autobus a od autobusu, nákupy na kočárku. A záda dostávala zabrat. Těhotenství se určitě podepsala i na odvápnění kostí. A tehdy žádná preventivní péče o nastávající maminky nebyla,“ vzpomíná žena, která je celý život v poklusu. „Můj první manžel onemocněl rakovinou. Celou dobu jsem o něj pečovala, sedm let, až do jeho smrti. Ten poslední rok byl nejnáročnější, psychicky i fyzicky,“ vypráví Vlasta. S manželem navštěvovala i několik lékařů denně. Ulevovaly mu lymfatické masáže, tak se je naučila a masírovala ho. Jenže při hodinu a půl trvající tělesně namáhavé proceduře záda trpěla. „Nelituji ani minuty péče o manžela, ani o děti. Ty jsou skvělé, stejně jako vnoučata. A můj muž byl naprosto úžasný člověk,“ vypráví.

Sposta času na kapačkách

Bolesti byly tak nesnesitelné, že Vlastu vyřadily z běžného života. Nemohla chodit do práce, která ji bavila, protože někdy byla i devět měsíců z roku na neschopence. „Občas jsem se nemohla narovnat, ohnout, otočit. Nevydržela jsem stát, chodit… Pomalu se to zhoršovalo, třikrát do roka jsem byla a infuzích, ale přesto jsem byla činorodá. Magnetická rezonance páteře doktory vyděsila. Všichni byli každopádně moc milí a ze všech sil se mi snažili pomoct,“ říká paní Pokorná. Po všech těch letech konečně přišla úleva v Hořovické nemocnici, v Centru léčby bolesti.

Bolest na ústupu

Jedna malá jehlička zapíchnutá mezi bederní páteř a kostrč, dva slabé opiáty denně a paní Pokorná se dokáže sama i ohnout. To pro ni bylo dříve nemyslitelné. „Dostanu obstřik, chvilku si poležím a pak přichází úleva. Vydržím stát, chodím sice o berlích, ale bolest už mi neničí život,“ pochvaluje si pacientka. A léčba je ambulantní, nemusí kvůli ní trávit celé dny v nemocnici. Odborníci tvrdí, že někdy nejde léčit jen příčinu bolesti, ale bolest samotnou ano, proto se neobávejte jít se poradit i tehdy, když vás něco bolí dlouho.

„Po vyšetření páteře se lékaři vyděsili.“ Jak to funguje?

Původem bolesti u pacientky je útlak nervů vycházejících z páteře, nejčastěji to bývá meziobratlovou ploténkou, která tzv. vyhřezne do páteřního kanálku a dostane se do kontaktu s nervovými strukturami. Speciální technikou (opichem) se pak do blízkosti útlaku v páteřním kanálku podává směs místně bolest utišujícího léku s lékem protizánětlivým. Účinkem této směsi dochází k potlačení zánětu a tím k uvolnění, což zpravidla provází i ústup bolesti.

***

Mini rozhovor

MUDr. Michal Průša, ředitel Nemocnice Hořovice

* Co trápilo pacientku, když se na vás obrátila?
Paní Vlasta přišla do naší ambulance s urputnými bolestmi zad s vystřelováním do obou dolních končetin.
* Jakým způsobem jste jí pomohli?
Zahájili jsme komplexní léčbu bolesti, skládající se ze silných léků proti bolesti a léčebných obstřiků. Účinnost obstřiků byla velmi dobrá, takže jsme mohli rychle snížit množství léků. Bolesti jsou dlouhodobě kontrolované.
* Lze se tedy dlouhodobých bolestí zbavit?
Léčba dlouhodobé chronické bolesti je většinou složitý proces, kdy se s výhodou využívá kombinace různých léčebných postupů. Specialista na léčbu bolesti tuto péči většinou i koordinuje a protože bolest je často komplexní problém, který zasahuje do života nemocného různými omezeními fyzickými i psychickými a komplikujícími stavy, se neobejde bez spolupráce s různými specialisty, například rehabilitačními odborníky, neurology, psychology, psychiatry a dalšími odborníky třeba i z operačních oborů. Potřebujeme využít všechny zmíněné prostředky a také to, aby co nejvíce našemu pacientovi ulevily a hlavně zlepšily kvalitu jeho života.

 


©TISK , Datum: 25.11.2019 , Zdroj: Blesk pro ženy , Strana: 66 , Autor: Hana Vítková 

Galerie