MUDr. Michal Průša: Máme největší nemocnici na nejmenším městě

20. 4. 2016

„Město Hořovice má jednu velkou prioritu: je nejmenším městem v České republice, které má nemocnici poskytující komplexní akutní péči. Troufám si tvrdit, že hořovická nemocnice je výjimečná i vstřícným vztahem personálu k pacientům, což je jednou z našich priorit, které se snažíme prosazovat a stát se tak výjimečnými.“ Toto konstatuje MUDr. Michal Průša, ředitel NH v rozhovoru, který minulý týden poskytl on-line rozhovor Berounskému deníku. Zde si můžete přečíst obsah rozhovoru.

DOTAZ: Rádi bychom se zeptali na parkoviště u nemocnice. Každý týden vozím manželku na kontrolu, často není místo ani na horním parkovišti. Děkuji za odpověď.

 ODPOVĚĎ: Vybudování parkoviště patří k prioritám Nemocnice Hořovice pro tento rok. Díky spolupráci se starostou města Hořovic se podařilo získat pozemek před nemocnicí, na kterém bude zahájená stavba parkoviště, a to v dohledné době. Vzhledem k tomu, že se dokončuje parkoviště u nemocnice v Berouně, čekáme na uvolnění stavebních kapacit, pak se neprodleně začne s výstavbou parkoviště v Hořovicích. Jeho dokončení se očekává do podzimu letošního roku. Současně je se starostou města Hořovice domluvená úprava příjezdové komunikace k nemocnici včetně vybudování zastávky autobusu a kruhového objezdu. Doufáme, že už tento rok bude vše dokončené ke spokojenosti všech našich pacientů.

DOTAZ: Dobrý den, pane řediteli, co je podle Vás na hořovické nemocnici výjimečné, kde má naopak rezervy?

ODPOVĚĎ: Město Hořovice má jednu velkou prioritu, je nejmenším městem v České republice, které má nemocnici poskytující komplexní akutní péči. Jsem rád, že tuto výhodu můžeme poskytovat našim klientům z Hořovic i širokého okolí. Troufám si tvrdit, že hořovická nemocnice je výjimečná i vstřícným vztahem personálu k pacientům, což je jednou z našich priorit, které se snažíme prosazovat a stát se tak výjimečnými. Kromě standardní péče, samozřejmě ve výborné kvalitě, se snažíme vybudovat i nadregionální oddělení, které postupně získávají věhlas téměř po celé republice. Dlouhá léta je známá naše porodnice, která se stala největší porodnicí ve středních Čechách. Její věhlas podpořilo vybudování nového neonatologického oddělení, které zaručuje kvalitnější péči o novorozence. Známá a stále rozvíjející se je hořovická ortopedie, která ošetřuje pacienty téměř z celé republiky, a v posledních letech rozvíjíme chirurgické centrum léčby nespecifických střevních zánětů. I této péče využívají pacienti z Čech i Moravy. Jako první v Čechách jsme uvedli do provozu oddělení chronické intenzivní péče pro děti. Do budoucna připravujeme další projekty, kterými chceme Nemocnici Hořovice zviditelnit. 
Výjimečné je i to, že se Nemocnice Hořovice stává vzdělávacím centrem, které pořádá odborné konference. V poslední době nemocnice organizovala celorepublikové odborné setkání neonatologů, gastroenterologů a střevních chirurgů, a to na zámku Zbiroh. 
K nesporným výlučnostem patří neobvyklý stavební rozvoj nemocnice, ta byla od privatizace díky majiteli Sotiriosovi Zavalianisovi celá zrekonstruovaná, modernizovaná a rozšířená o další provozy. Tato přestavba pokračuje i v současné době, kdy se přestavuje a modernizuje provoz lékárny a bude zahájeno rozšíření oddělení chronické intenzivní péče pro děti. Také bude v areálu nemocnice pro děti zaměstnanců vybudována mateřská škola. S výhledem několika let je v plánu další významné stavební rozšíření nemocnice. 

Za nevýhodu považuji především personální situaci ve zdravotnictví v České republice, kdy se všeobecný nedostatek lékařů a obzvláště sester začíná projevovat i v naší nemocnici. Přestože se snažíme vybudovat našim zaměstnancům dobré pracovní a finanční podmínky, ne úplně se daří i díky značné vzdálenosti Hořovic od velkých měst, získávat kvalitní zdravotnický personál. Tato skutečnost může ohrozit naše plány v rozšiřování nemocnice, což mne velmi mrzí.  

DOTAZ: Pane Průšo, je obtížné vést nemocnici? Co je nejnáročnější?

 ODPOVĚĎ: Nemocnice Hořovice má přibližně 700 zaměstnanců, z čehož samozřejmě vyplývá náročnost vedení tak velké organizace. Sám mám letité zkušenosti s řízením lidí, pracoval jsem po dlouhá léta jako primář a vedl jsem velká oddělení. Přechod do vedení nemocnice byl samozřejmě náročný, ale pro mne byl usnadněn přípravou v předchozím manažerském studiu. Protože mi osud nemocnice leží na srdci, nejtěžší jsou pro mne řešení problémů, které mohou poškodit zájem nemocnice, jejich pacientů a zaměstnanců.

DOTAZ: Dobrý den, kdy jste se rozhodl stát se lékařem? Co je vaším oborem?

ODPOVĚĎ: Pocházím z lékařské rodiny, tak se předem očekávalo, že budu také lékařem. Nicméně moje zájmy směřovaly spíše k přírodním vědám, ale moje rozhodnutí stát se lékařem nastalo na konci gymnázia, kdy jsem z politických důvodů nebyl doporučen ke studiu na medicíně, což mne utvrdilo v rozhodnutí stát se lékařem. Musel jsem pak rok pracovat v dělnickém povolání, jak to za minulého režimu bývalo, poté jsem se na medicínu dostal. Mojí specializací se stal obor anesteziologie a intenzivní péče. Později jsem získal specializaci i v oborech léčba chronické bolesti a v paliativní medicína. Než jsem se stal ředitelem, pracoval jsem jako lékař více než pětadvacet let, naposledy jako primář oddělení ARO Nemocnice Hořovice. Dosud vedu ambulanci léčby bolesti, která pečuje o pacienty s dlouhodobou urputnou bolestí.

DOTAZ: Jak se vyrovnáváte se smutnými případy? Nosíte si je takzvaně i domů? Nebo je při odchodu z nemocnice necháváte za její branou?

 ODPOVĚĎ: Jak jsem již uvedl, můj obor je mimo jiné intenzivní medicína a léčba chronické bolesti, takže za svoji kariéru jsem zažil spoustu úmrtí. Musím říct z vlastních zkušeností, že není v silách žádného lékaře prožívat osobně každé úmrtí svých pacientů. Nicméně k profesionálním kvalitám dobrého lékaře patří i zvládání umírání jeho pacientů, pomáhání jim v ulehčení od nepříjemných zážitků spojených s umíráním a komunikace s umírajícím a jeho rodinou. To vše je velmi náročné na psychiku lékaře a ten si nemůže sebou stále nést bol všech tak, aby se sám z toho nezhroutil. Přesto všechno musím podotknout, že jistě každému z nás se vtisknou do paměti někteří jeho zemřelí pacienti. Tak i mne provází vzpomínky na mnohé z nich, kterým jsem pomohl a kterým se třeba i trochu díky mě odcházelo lépe z tohoto světa. Jsou to často velmi niterné a osobní vzpomínky založené na osobních vztazích mezi lékařem a umírajícím, které v době léčby vznikají.

DOTAZ: Z jakého důvodu se nejprve upravuje lékárna. Nebylo by logičtější začít s výstavbou parkoviště?

ODPOVĚĎ: Jak jsem již uvedl, přestavba lékárny byla zahájená z kapacitních důvodů, vzhledem ke svému provozu potřebovala lékárna rozšíření. V současné době se dokončují schvalovací jednání na úřadech ke stavbě parkoviště. Dalším důvodem bylo dokončení parkoviště u nemocnice v Berouně tak, aby se technika mohla přesunout do Hořovic.

DOTAZ: Dobrý den, pane řediteli, nechal byste se v hořovické nemocnici vyšetřit?

ODPOVĚĎ: Ano. Důvěřuji plně kvalitě vyšetření a ošetření v hořovické nemocnici, sám jsem zde byl již několikrát vyšetřen. Bylo zde také vyšetřeno a operováno mnoho mých známých, v hořovické porodnici se narodila řada dětí mých přátel a známých, včetně přátel ze zahraničí. Minulý týden zde byla na ortopedii úspěšně odoperovaná moje matka.

DOTAZ: V pozici ředitele nemocnice jste víc lékařem, nebo manažerem? Pokud to druhé, nechybí vám ten pravý kontakt s pacienty?

ODPOVĚĎ: Samozřejmě v této pozici jsem primárně manažerem, ale současně se na problematiku nemocnice dívám z lékařského pohledu. Myslím, že moje primárně lékařské vzdělání mi v této pozici spíše pomáhá, protože znám dopodrobna zdravotnickou problematiku nemocnice, mnohé ze zaměstnanců znám velmi dobře osobně i profesně, což mi pomáhá v manažerských rozhodnutích. 
Pochopitelně lékařem člověk zůstává i po tom, co opustí praxi. Musím přiznat, že mi zpočátku každodenní styk s pacienty chyběl. V současné době se ve svém volném čase snažím vést svoji ambulanci a občas sloužím i v nemocnici. Takže si alespoň minimální kontakt s pacienty stále udržuji.

DOTAZ: Dobrý den, pane řediteli, hořovická nemocnice se za poslední roky výrazně proměnila. Kolik finančních prostředků tyto změny stály?

 ODPOVĚĎ: Rekonstrukce hořovické nemocnice a také berounské nemocnice, které obě patří jednomu majiteli, byly skutečně velkolepě zmodernizovány a rozšířeny. Finanční prostředky k tomu vynaložené byly obrovské, řádově v mnoha set tisících milionů až miliard.

DOTAZ: Dobrý den, ve sdělovacích prostředcích jsem zaznamenala, že v Berouně má být baby box. Bylo by to vhodné, když v Berouně není porodnice a novorozenecké oddělení?

ODPOVĚĎ: Opravdu vzhledem k tomu, že v Berouně není porodnice, se nezdá vhodné, aby zde byl baby box umístěný. Hořovická porodnice je připravená kdykoliv přijmout těhotnou a neonatologie novorozence. Proto se ani v hořovické nemocnici neuvažuje s vybudováním baby boxu.

DOTAZ: Dobrý den, píšete ve své odpovědi, že parkoviště v Hořovicích bude dokončeno letos na podzim. Mohl byste ještě uvést, s kolika místy se počítá?

ODPOVĚĎ: Přesná kapacita bude určená až po vybudování opěrné zdi, předběžně se počítá s dvěma až třemi sty místy.

DOTAZ: Dobrý den, pane řediteli, ve 2. patře NH probíhá rekonstrukce oddělení (pokud se nemýlím, jedná se o původní operační sály). Jedná se o rozšíření kapacit jednoho ze stávajících oddělení nebo o nově vznikající? Děkuji za odpověď, Kristýna - pacientka.

 ODPOVĚĎ: Jde o nově vznikající kapacitu, o jejímž účelu není definitivně rozhodnuto. Pravděpodobně bude sloužit pro složité ortopedické případy.