Za problémy s otěhotněním může stát i stres

27. 3. 2014

Když se neobjasní žádný jiný zdravotní důvod, proč by žena nemohla otěhotnět, skloňuje se často slovo stres. Zdá se to možná jako výmluva, ale závěry aktuální studie publikované v časopise Human Reproduction hovoří jasně.

V této studii bylo v průběhu 4 let zahrnuto celkem 401 žen, které ukončily užívání antikoncepce a pokoušely se otěhotnět. U těchto žen byly testovány sliny, a to na přítomnost dvou látek – enzymu alfa-amylázy, jehož zvýšená hladina je považována za znak déletrvajícího stresu, a hormonu kortizolu. Testy byly provedeny vždy v době zařazení do studie a pak následně v průběhu prvního zachyceného menstruačního cyklu. Poté lékaři sledovaly pacientky až do doby, kdy se jim podařilo otěhotnět, přičemž do studie byly zařazeny i ženy, které otěhotněly hned v prvním cyklu.

V průběhu studie otěhotnělo 347 žen, zbývajícím 54 se to nepodařilo. Nebyla zjištěna žádná souvislost mezi otěhotněním a hormonem kortizolem, ovšem ženy, u nichž se hladina alfa-amylázy pohybovala v nejvyšší třetině, měly více než dvojnásobné riziko infertility. Infertilitu lékaři ve zmíněné studii definují jako stav, kdy se ženě nepodařilo otěhotnět v průběhu 12 měsíců při nechráněném pohlavním styku.

Vedoucí lékařka studie Courtney Lynch proto navrhuje, aby se ženy, které mají potíže s otěhotněním, snažily vyvarovat stresu a více se zaměřily na relaxační techniky. Mezi nejvyhledávanější možnosti v současnosti jistě patří jóga, meditace, relaxační hudba.

Zdroj: The New York Times