Vliv UV záření na kůži

20. 7. 2009

Přestože být opálený je stále „in“, již dlouho jsou známy nežádoucí účinky působení UV záření na kůži. Proto bychom v létě nikdy neměli zapomínat na přiměřenou ochranu před slunečním zářením. Můžeme si vabrat z celé řady opalovacích krémů a emulzí...


20.7.2009

Kůže a UV paprsky

Přestože být opálený je stále „in“, již dlouho jsou známy nežádoucí účinky působení UV záření na kůži. Proto bychom v létě nikdy neměli zapomínat na přiměřenou ochranu před slunečním zářením. Můžeme si vabrat z celé řady opalovacích krémů a emulzí.

UV záření se dělí na krátkovlnné UVC záření, středněvlnné UVB záření a dlouhovlnné UVA záření.

Zarudnutí

Zarudnutí kůže neboli erytém je akutní kožní zánět. Bývá spojen s otokem, bolestí a zvýšenou teplotou. Časný erytém způsobuje hlavně UVA a UVB záření.

Pigmentace

Časná pigmentace je způsobena převážně UVA zářením. Začíná se objevovat již během ozáření a dosahuje svého maxima několik sekund po ozáření. Pozdní typ pigmentace vyvolává hlavně UVB záření. Objevuje se za 3 dny po ozáření, je trvalejšího rázu a udržuje se po dny i týdny.

Tvorba vitamínu D

Role slunečního záření na dostatek vitamínu D bývá velmi často přeceňována. Obvykle postačí, vystavíme-li obličej, ruce a paže mezi 9 a 16 hodinou slunci na 15 minut. Větší roli hraje v zemích s nedostatkem vitamínu D v potravě.

Zesílení kůže

UVB záření způsobuje, že dojde růstem buněk v epidermis k zesílení kůže. Toto zesílení představuje jakousi přírodní ochrannou vlastnost kůže.

Zdroj:

U Lékaře.cz