Vize, která měla úspěch

28. 2. 2019

Kdyby se před lety neodehrály dvě osudové události, žil by Podnikatel roku 2018 Středočeského kraje Sotirios Zavalianis velmi pravděpodobně v rodném Řecku a živilo by jej moře. Místo toho však stojí v čele druhé největší soukromé zdravotnické společnosti v ČR – holdingu Akeso, jehož součástí jsou Nemocnice Hořovice a Rehabilitační nemocnice Beroun.

První osudovou událostí byl v roce 1984 jeho příjezd do Prahy, kde začal studovat v rámci stipendijního programu na VŠE. Druhou bylo otevření radiologického centra Multiscan v Pardubicích před sedmnácti lety, kterým odstartoval svoje podnikání ve zdravotnictví.

„V Řecku jsem podnikal jen velmi krátce. Jeden rok jsem spoluvlastnil firmu, která zásobovala lodě. Možná ze mě mohl být rejdař,“ říká Sotirios Zavalianis.

 

To by ale v Hořovicích nebyla největší porodnice v kraji, vyhlášené perinatologické centrum či první dětská následná intenzivní péče (NIP). V Berouně by nevzniklo rehabilitační centrum…

To ale není pouze moje zásluha. Našel jsem lidi, kteří pro to vytvořili podmínky a zasloužili se, aby to tak bylo. Nemůžu totiž tvrdit, že jsem velký znalec zdravotnické problematiky. Sice to tak z výsledků našeho holdingu vypadá, ale kdybych kolem sebe neměl špičkové odborníky, kteří svému oboru rozumí a umí ho, tak bych nic moc nedokázal. Předtím, než jsme zprivatizovali nemocnice v Berouně a Hořovicích, jsem nemocnice navštívil asi jen pětkrát.

Co vás vedlo ke koupi těch dvou bývalých okresních nemocnic?

Vlastnil jsem velké diagnostické centrum, kam chodily statisíce pacientů. Kvalitně jsme je diagnostikovali, ale neměli jsme je kam dál poslat. Tehdy se zrodila myšlenka, že jestli chceme diagnostikovat, musíme také mít pro naše pacienty místo, kde budeme jejich zdravotní problémy kvalitně řešit. Proto jsem se rozhodl, že musíme mít vlastní nemocnici.

Od roku 2007 jste do obou nemocnic investoval dvě miliardy korun. Některé investice mířily do vizionářských projektů, jako je již zmíněná dětská NIP. Další projekty byly i méně obvyklé – jako nová budova dětské skupiny. Teď zase stavíte firemní byty. Odkud berete své vize?

Momentálně nemáme personální problémy. Ale vzhledem k tomu, že plánuji velké rozšíření nemocnice, tak potřebujeme mít kvalitní podmínky, abychom nalákali nové lékaře a zdravotníky. Můžeme jim dát enormně vysoké platy. Nebo jim dáme obvyklé platy, ale vytvoříme jim atraktivní podmínky pro práci a život. Právě rozšiřujeme prostory naší dětské skupiny. Od září navýšíme kapacitu z 24 na 50 míst, protože momentálně poptávka převyšuje kapacitu. Do budovy dětské skupiny jsme investovali ke 20 milionům. Rozšíření nás bude stát kolem pěti až šesti milionů korun. Stavíme také 87 firemních bytů o velikosti 50 a 75 metrů čtverečních. První polovina bude hotová letos před Vánocemi. Ostatní příští rok na jaře.

A kde berete své vize na všechny ty projekty?

Tak chytrý nejsem, abych měl každý den novou vizi. Mám jednu velkou, základní vizi. Že budu poskytovat službu, a ta musí mít nejvyšší kvality. A od hlavní vize se odvíjí vše ostatní. Musíme poskytovat pro pacienty kvalitní služby. Jak po tělesné, tak po psychické stránce. Jak říkali staří Řekové: „Ve zdravém těle zdravý duch!“ Proto jsem zahájil loni v září výstavbu Centra duševní rehabilitace v Berouně.

Kdy bude hotové?

Je to projekt zhruba za miliardu korun. Pokud to budu financovat pouze z vlastních zdrojů, dokončíme ho za šest let. Když zajistím ještě jiný druh financování, bude hotové do čtyř let. Zvažujeme, že by část byla i pro dětské pacienty. Kapacita bude sto padesát lůžek. Mluví se o vzniku komunitních center. Máme ambice, aby se naše centrum stalo metodickým střediskem pro další vznikající centra v Příbrami, Kladně a tak dále. Samozřejmě nechceme psychicky nemocné lidi zavírat do sanatorií. Stává se ale, že někdy svoje onemocnění bez hospitalizace těžko zvládnou. A takových případů je hodně. Když se podíváme na nynější možnosti, je situace zoufalá. Máme špičkové lékaře, kvalitní personál, nejmodernější léčebné postupy, ale prostředí není odpovídající.

Zmínil jste další rozšiřování hořovické nemocnice…

Ano, protože jak bohatne a stárne česká populace, zvyšuje se poptávka po kvalitní lékařské péči, kterou státem vlastněné nemocnice nebudou schopné do budoucna poskytovat, protože vyžadují dlouhodobé velké investice a ty nyní stát nedělá. Chci udělat z hořovické nemocnice nemocnici 21. století. Doplníme to, co nemáme.

Které obory, oddělení nebo ambulance přibudou?

Chybí nám tady následná péče pro pacienty, kteří nejsou schopni se o sebe při rekonvalescenci postarat. Právě rozšiřujeme porodnici – stavíme nové porodní sály. Vzhledem k vyššímu věku rodiček a tím pádem i nárůstu rizikových těhotenství se chceme zaměřit také na péči o ně a pro ně budeme potřebovat nové prostory. Chceme rozšířit chirurgii o další obory. Začátkem dubna otvíráme novou urologii, dále chceme větší ORL, cévní atd. Také zvýšíme kapacitu operativy a rozšíříme

ARO. Plánujeme nový centrální příjem. Stávající nemocnici rozšíříme v následujících pěti letech o 70 až 80 procent.

Máte se kam rozšiřovat?

Máme pozemky, projektanty, plány. Víme, co a jak chceme.

Ve vašich nemocnicích necháváte špičkové odborníky, aby si navrhli a zařídili oddělení podle svého…

Zjistil jsem, že není možné vyhrát válku se žoldáky. Nepostavili jsme nemocnice na tom, že někoho zaplatíme, aby pro nás pracoval. Podle naší filozofie chceme najít lékaře, který má životní sen vytvořit něco jedinečného. My mu pro to připravíme podmínky. Umožníme mu splnit jeho sen. Celá naše nemocnice je postavená na lidech, kteří chtějí něco dokázat.

Uvedete příklad?

Například primář Milan Pastucha, který měl ambice vést nejlepší implantátní oddělení ortopedie. Nyní dělá přes tisíc operací ročně. Paní primářka Milena Dokoupilová podobně vybudovala perinatologické centrum. Měla naprosto jasnou představu, jak má vypadat a fungovat. Celé si ho navrhla sama. Pan doktor Daniel Blažek měl životní sen a věděl, jak má vypadat péče o chronicky nemocné děti, které potřebují přístrojovou podporu vitálních funkcí. Před pěti lety u nás založil první dětská NIP v ČR a loni se celé jeho oddělení přesunulo do větších, nových prostor. Pan doktor Petr Běhounek měl ambice vytvořit špičkové urologické oddělení a letos začátkem dubna ho budeme otevírat. Podařilo se nám získat lidi, kteří mají životní sen, a podle toho vypadají naše nemocnice. Doktor Jan Calta chtěl mít v Berouně nejlepší rehabilitační centrum v Evropě a nyní do něj jezdí pacienti i z Prahy. Doktor Zdeněk Kopečný v Berouně snil o artroskopickém centru a my děláme přes čtyři tisíce operací ročně. Když dáte dohromady hodně takových lidských snů, můžete postavit takovou snovou nemocnici. Podařilo se nám vytvořit zdravé jádro a teď probíhají samočisticí procesy. Jakmile přijde na jakékoliv oddělení člověk, který to týmu kazí, tak ho vyhodí. Nedělá to ani ředitel hořovické nemocnice, ani ředitelka v Berouně. Proto se nám také radikálně snížily stížnosti od pacientů.

Příští úterý se koná finálový večer národního kola soutěže Podnikatel roku 2018. Půjdete tam?

Dostal jsem pozvánku, tak ano. Ale příliš neočekávám, že bych to byl já. Máme jméno, máme ekonomické výsledky, ale nemáme export. Ze zdravotnictví jsme zřejmě první, kdo získal toto prestižní ocenění. Chci ukázat, že i když nás stát ani kraj nepodporují, dokážeme vytvořit zdravotnická zařízení na velmi vysoké úrovni srovnatelné se špičkovými pracovišti v zahraničí. Chci jít příkladem pro ostatní podnikatele, aby se nebáli vstoupit do zdravotnictví. Jsme ukázkou toho, že se dá úspěšně podnikat i v tomto specifickém oboru.

 

 

Zdroj: Mladá fronta DNES

 

Galerie

Nemocnice Hořovice
Rehabilitační nemocnice Beroun
Multiscan