Vedoucí údržby: Jsou dny, kdy musím vyřešit i 90 telefonátů

22. 3. 2023

Bez údržby by nemocnice nefungovala, to je jasné. Co má toto oddělení na starosti a kde všude jeho pracovníci zanechávají své stopy? Povídali jsme si v Pavlem Brožovským, vedoucím oddělení údržby v Nemocnici Hořovice.

O co všechno se v nemocnici stará oddělení údržby?

Na oddělení údržby se staráme o chod a údržbu vnitřních i venkovních prostor nemocnice včetně všech detašovaných ambulancí, které jsou v Hostomicích, Jincích, Zbirohu, Radnicích, Králově Dvoře, Žebráku a Zdicích. Dále zajišťujeme údržbu odběrových míst na covid-19 a bytových domů pro zaměstnance NH. Zabezpečujeme provoz elektrických zařízení, kotelny, technických medicinálních plynů a vzduchotechniky. Zodpovídáme za preventivní prohlídky zařízení, přístrojů a strojů a jejich revize. Provádíme i některé elektroinstalace, instalatérské a zednické práce. Je to opravdu pestrá škála činností. Od loňského roku se staráme i o Diagnostické centrum Nemocnice Hořovice v Praze – Nových Butovicích.

Bez jakých profesí a pracovníků se neobejdete?

Elektrikář, instalatér a zámečník. To jsou tři profese, které jsou pro chod nemocnice stěžejní. Další profesí je zedník a nádvorní četa, která se stará o zeleň a úklid v areálu nemocnice.

V týmu ale musí všichni umět všechno, musíme být zastupitelní i z důvodu pohotovostních služeb. Na oddělení je nás nyní 12, ale pořád je to málo. Potřebovali bychom posílit tým, hlavně o elektrikáře, ti jsou nedostatkové zboží.

Jak vypadá běžný pracovní den na vašem oddělení? Co řešíte každý den?

Náš pracovní den začíná v šest hodin ráno, kdy se sejdeme a rozdělíme si práci. Část úkolů přichází přes aplikaci Helpdesk, kterou mají všichni zaměstnanci nainstalovanou v počítačích a přes kterou nám posílají požadavky. Některé úkony se musí dělat pravidelně každý den, jako je třeba kontrola stavu medicinálních plynů. Většina práce se však ukazuje až během dne. Nejčastější nahodilou situací, kterou musíme řešit, je vyproštění z výtahu.

V jakém režimu pracujete? Musí být vždy někdo k dispozici ve dne i v noci?

Pracujeme v režimu 24/7. Většina začíná v 6:00 ráno a končí ve 14:30. Zůstává odpolední směna, kterou slouží vždy jeden člověk celý týden od 9:30 do 18:00. Následuje pohotovost, která pracuje od 14:30 do 6:00. Elektrikář je na telefonu nonstop. Musím říci, že jsme teď opravdu skvělá parta. I když kluci nemají pohotovost a stane se nějaká větší neodkladná událost, jsou schopni přijet a řešit to.

Je tato práce odborně náročná, například vzhledem k technickému vybavení nemocnice?

Člověk se to musí všechno naučit. Já když jsem tady začínal, tak jsem měl dokončenou školu jako elektrikář, ale reálná práce v praxi byla úplně jiná. Musel jsem se naučit vše o zdravotnických soustavách, medicinálních plynech, rozvodech v nemocničním zařízení. Člověku se to nezdá, ale když pochopí všechna specifika práce v nemocnici, je toho dost jinak. Myslím, že by stálo za zvážení otevřít i studijní obor elektrikář ve zdravotnictví.

„Nemocnice se mění před očima. Člověk se pořád musí učit nové věci.“

Jak dlouho jste v Nemocnici Hořovice zaměstnán vy sám a co se podle vás za tu dobu nejvíc změnilo?

Na oddělení údržby pracuji už 11 let a ve funkci vedoucího údržby už něco přes rok. Nemocnice se za tu dobu mění před očima. Já to vnímám hlavně z pohledu technického vybavení a nových technologií. Člověk se pořád musí učit nové věci.

Co na té práci máte rád a co je naopak to nejnáročnější, co musíte řešit?

Mám rád práci s lidmi, což mi toto povolání umožňuje. Také se mi líbí, že je každý den jiný, ta pestrost práce. Do práce se člověk i těší, protože je tu skvělá parta kolegů.  

Nejnáročnější je psychická zátěž. Když vám zavolají, že došlo k výpadku elektriky. Může se stát, že nenaskočí agregát, a vy musíte tyhle situace rychle řešit. Jsou dny, kdy má kolikrát člověk i 90 hovorů denně.

Jaký máte vztah k Nemocnici Hořovice?

Já jsem tady v nemocnici byl v 15 letech na brigádě v kuchyni. Babička tady pracovala v prádelně. Pracuji tu celou svou dosavadní profesní kariéru.  

Galerie

Pavel Brožovský pracuje jako vedoucí údržby jen něco přes rok, ale s hořovickou nemocnicí je spjatý odjakživa. Na oddělení údržby působí už celých 11 let. V 15 letech byl v nemocniční kuchyni na brigádě a jeho babička zde pracovala v prádelně.
Andrea Šímová, jediná žena na oddělení údržby, zastává funkci revizní techničky. Je preventistkou požární ochrany a má způsobilost k zajišťování úkolů v prevenci rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, k revizi a kontrole elektrických spot