Umíme změřit hustotu kostí

24. 1. 2020

Díky denzitometrickému přístroji může lékař lépe odhadnout, jak velké je riziko zlomenin spojených s osteoporózou (onemocnění způsobující řídnutí kostí).

Denzitometrie je metoda, která určuje hustotu minerálů v kosti a hustotu kostní tkáně. Vše je vyhodnoceno především na základě množství kalcia v kostech. Vyšetřovací metoda je rychlá, pacienta nezatěžuje a je bezbolestná. Pacient leží na speciálním lůžku, je oblečen a skener zachycuje jednu nebo více oblastí kosti – zpravidla to bývá bederní páteř a horní část stehenní kosti. Výsledek hustoty kosti se přenáší do grafu.

„V regionu kolem Hořovic je velmi omezená možnost diagnostiky a léčby osteoporózy. Dosud jsme museli pacienty složitě odesílat na jiná pracoviště. Nyní jsme schopni se o ně postarat přímo u nás, což zvyšuje dostupnost a komfort této služby pro naše pacienty,“ vysvětluje důvody investice Michal Průša, ředitel hořovické nemocnice. Nový přístroj Lunar-Prodigy, určený k vyšetřování řídnutí kostí, stál necelé dva miliony korun a ročně může vyšetřit až dva tisíce pacientů. V Nemocnici Hořovice se současně otevřela i ambulance osteologie, kde jsou pacienti s osteoporózou sledováni a léčeni. Mezi nejzávažnější projevy osteoporózy patří nízkozátěžové zlomeniny, které mohou vzniknout třeba při prudkém předklonu, švihu či otočení nebo pádu z výšky. Nejčastěji zraněním trpí předloktí,  obratel a krček stehenní kosti. Uvádí se, že třetina žen a pětina mužů nad 50 let prodělá během života osteoporotickou zlomeninu.

PEVNÉ KOSTI Z MLÁDÍ SNIŽUJÍ RIZIKO OSTEOPORÓZY

Přístroj umístěný v prostorách radiodiagnostického oddělení obsluhuje odborně zaškolený personál, který vede atestovaná lékařka v oboru osteologie MUDr. Andrea Skládaná.

Proč je osteoporóza v současné době stále rozšířenější?

Může za to lepší osvěta a informovanost veřejnosti i lékařů. S tím je spojeno také více provedených Denzitometrických vyšetření. Lidé se navíc dožívají vyššího věku a osteoporóza se většinou projevuje u lidí starších 50 let.

Kolik lidí jí v Česku trpí?

Asi 15 procent mužů a třetina žen ve věku nad 50 let. Mezi lidmi, kterým je více než 70 let, se procento ještě zvyšuje – u mužů na 39 procent, u žen je to už skoro polovina. Celkově osteoporózou trpí až milion Čechů.

Je to tedy nemoc seniorů?

Vyskytuje se především jako nemoc žen po menopauze a lidí nad 70 let. Nevyhýbá se ale ani mladším. U těch je to hlavně sekundární onemocnění, třeba po užívání kortikoidů, po chemoterapii nebo při anorexii u mladých žen.

Jak se osteoporóza léčí?

Pokud je příčinou osteoporózy jiné onemocnění, je prvotně potřeba léčit toto onemocnění. Jinak se léčba dělí na tzv. medikamentózní a režimová opatření. Na léčbu osteoporózy se používají léky bránící odvápnění kosti a potom léky, jež kost nově tvoří. Pacienti musí při léčbě dbát na příjem vápníku a vitaminu D a dostatečně se hýbat. Doporučujeme chůzi ve svižnějším tempu, rekreační sport, kondiční cvičení, preventivní pohybové programy a léčebnou tělesnou výchovu. Důležité je také odstranit rizikové faktory, jako je kouření, nadměrné užívání alkoholu a solení.

Je osteoporóza dědičná?

Dědičnost se u osteoporózy považuje za jeden z determinantů dosažení „vrcholu kostní hmoty“. Hustota kosti se postupně fyziologicky zvyšuje od dětství, kdy mezi 16. až 26. rokem kostní hmota dosáhne svého vrcholu. Doba a hodnota jsou u každého jedince geneticky kódované.

Lze nemoci nějak předcházet?

Prevence je důležitá od mládí. Hlavní je dostatek pohybu u dětí a správná životospráva. Pevná kost vybudovaná v mládí je pak základem v předcházení vzniku osteoporózy v pozdějším věku.

 

Ostreoporózou trpí milion Čechů. Po sedmdesátce nemoc hrozí každé druhé ženě.