Studenti a hokejisté darovali krev

2. 3. 2018

Díky pravidelným dárcům, ale i skupinovým akcím, hořovická transfúzní stanice již řadu let zastává post největší transfúzní stanice svého druhu ve Středočeském kraji. Jen v loňském roce přišlo více než 12.144 bezplatných dárců, což je rekordní číslo pro hořovickou stanici.

Velkou zásluhu k prvenství hořovické transfúzní stranice ve Středočeském kraji mají sdružení, spolky a zájmové skupiny, které pravidelně darují krev. Mezi nimi tradičně patří studenti z Gymnázia J. Barranda z Berouna (viz fotogalerie). Akce berounského gymnázia má již řadu let na starost Mgr. Marie Štěpničková. „V letošním roce máme za cíl ve třech odběrových termínech poskytnout 100 odběrů na počest 100. výročí založení naší republiky,“ říká berounská pedagožka.

Stále se však objevují i nová sdružení, která chtějí společně přispět na dobrou věc jako například hokejisté HC Spartak Žebrák (viz úvodní foto), kteří s gymnazisty tento týden přišli darovat krev.

Akci asi dvacítky žebráckých hokejistů zorganizoval jejich trenér David Jícha, který vysvětlil, že tato akce byla věnována k uctění památky bývalého hlavní trenéra Františka Krejčího, který zemřel v lednu letošního roku, ve věku nedožitých 72 let. František Krejčí funkci předsedy oddílu zastával 45 let. „K uctění jeho památky se naši kluci rozhodli, začít pravidelně darovat krev. Z 80% to byli všichni prvodárci,“ konstatuje trenér Jícha.

Mezi dalšími nejpilnějšími sdruženími patří též Policie ČR a to nejen z Berouna a Hořovic (akci organizuje tisková mluvčí Marcela Pučelíková), ale i Zbiroh a nově i Příbram. Dalšími velmi vzornými dárci jsou studenti SZŠ Beroun (akci organizuje Mgr. Hana Macháčková) a Gymnázia VH Hořovice (akci organizuje Mgr. Martin Solař). Nesmíme zapomenout na hasiče z Křešína, Tlustic, Žebráku a Drahelčic.

Pro své dárce Nemocnice Hořovice realizuje bezplatný preventivní zdravotní program, který je šitý na míru dárcům krve dle jejich věku. To je také jeden z důvodů, proč hořovická transfúzka zůstává pro dárce nejoblíbenější ve Středočeském kraji. V současné době má transfuzní oddělení systém objednávání, kdy si dárce zvolí termín k darování krve tak, aby mu to vyhovovalo zdravotně, pracovně i soukromě. Dárce se může objednat také telefonicky na tel. č. 311 559 402 mezi 10.00 – 14.00 hod. nebo emailem darci@nemocnice-horovice.cz.