Rozvíjet péči na dětském oddělení plánuje MUDr. Jiří Jiráček, nová posila hořovické pediatrie

13. 7. 2018

Doktor Jiráček působí od června na dětském oddělení hořovické nemocnice a věnuje se především nefrologické ambulanci. V následujícím rozhovoru nový pediatr líčí své dojmy z Hořovic a hovoří o akutních případech, se kterými se setkávají dětští lékaři v hořovické nemocnici nejčastěji.

Pane doktore, mohl byste se krátce představit našim malým pacientům a jejich rodičům? Kde jste dosud působil?

Pocházím z Prahy, avšak nyní bydlím již druhým rokem v Kladně. Vystudoval jsem 1. lékařskou fakultu University Karlovy a následně se zařadil do specializačního oboru pediatrie, ze které jsem složil roku 2016 atestaci. V rámci pediatrie jsem započal vzdělávání v subspecializaci neonatologie a prošel si stážemi v perinatologických centrech ČR. V Kladně jsem šest let pracoval v nefrologické ambulanci pod odborným dozorem.

Jaké jsou vaše dojmy z dosavadního působení v hořovické nemocnici? Jak je na tom zdejší dětská pediatrie ve srovnání s Kladnem?

V hořovické nemocnici mě mile překvapilo moderní vybavení oddělení, rychlost vyřízení provozních a administrativních věcí spojených s nástupem do zaměstnání a v neposlední řadě osobní až rodinný přístup. Chod oddělení je v porovnání s Kladnem rozdílný ve spektru dětí přicházejících na oddělení, kdy je zde větší množství chirurgických, ortopedických a ORL pacientů.

S jakými plány přicházíte a jaké novinky byste rád zavedl na dětském oddělení?

Mým plánem je rozvíjet a zefektivňovat péči na dětském oddělení a pokračovat s prací v nefrologické ambulanci. Rád bych si rozšířil i znalosti v oblasti paliativní péče a také dokončil vzdělávání v oboru neonatologie.

Říká se, že dětské úrazy k létu patří. S jakými případy se setkáváte nejčastěji?

Nejčastější případy jsou z traumatologických, chirurgických a ortopedických pacientů. Přijímáme na dětském oddělení nejčastěji děti po úrazech hlavy, otřesy mozku s různými příčinami, traumatické postižení horních končetin k repozicím po úrazech na trampolíně. Neméně často se objevují hnisavé zánětlivé procesy po štípnutí hmyzem.

Jaké akutní stavy na oddělení nejčastěji lečíte?

Akutní stavy jsou na dětském oddělení závislé na ročním období a věku dítěte. V zimě převažují respirační infekce od běžného nachlazení, přes akutní zánět průdušek až po zápal plic. V létě převažují střevní onemocnění, infekce močových cest a úrazy. V dnešní době je moderní a často preferována ambulantní péče, a proto je důležité na příjmové ambulanci nebo v průběhu krátké hospitalizace dobře onemocnění diagnostikovat a nastavit správný způsob léčby. Dále většinou pokračují v péči o nemocné dítě rodiče, proto je kladen vyšší důraz na edukaci rodičů i samotných pacientů. Počet dětí přivezených rychlou záchrannou službou se výrazně zvýšil, kdy na ambulanci přijíždějí děti i s běžnými obtížemi jako jsou bolesti v krku a krátce trvající horečky většinou virového původu. Samozřejmě jsou stavy, u kterých má přivolání rychlé lékařské pomoci své místo např. epileptický záchvat, dušnost, poruchy vědomí, otravy, dehydratace. Závažnost případu je ale u dětí hodně individuální a také záleží na edukovanosti rodičů.

Jak relaxujete po službě?

Ve svém volném čase se věnuji převážně sportovním aktivitám (florbal, cyklistika, fitness, lyžování, plavání a šnorchlování) a v neposlední řadě rád cestuji.

Galerie