Jak pokračuje očkování?
V minulém týdnu jsme ukončili očkování obyvatel věkové skupiny 80+, máme doočkovány skupiny zdravotníků a téměř všechny ústavy a domovy důchodců v okolí. Očkovací centrum je dále připraveno na další skupinu obyvatel, což budou především obyvatelé věkové struktury od 70 let výše. Tato skupina je otevřena od prvního března. Dva dny předtím se ještě umožnilo očkování samostatné skupině pedagogických pracovníků, které pravděpodobně oočkujeme v první polovině tohoto týdne.
Stále platí, že jediná možnost, jak se nechat očkovat, je přes registraci MZ ČR?
Jediný možný způsob je zaregistrovat se v systému MZ ČR Reservatic. V případě, že nemáte internet nebo potřebujete s vyplněním údajů pomoci, můžete se obrátit na tel. linku 1221. Postup registrace na očkování je podrobně popsán na webových stránkách naší nemocnice. K nahlédnutí a stažení je i formulář, který má být vyplněn u očkování. Zároveň zde zájemci najdou i krátká sdělení o účinku vakcín a návod, jakým způsobem se rezervovat, včetně kontaktů.
Co mají dělat osoby, kterým je 80 let a více, kteří se rozhodnou pro očkování až teď?
Musí se také zaregistrovat do systému. Celý rezervační systém funguje tak, že řadí ty nejstarší na první místa, tzn. že nerozhoduje, kdy se registrujete, ale kolik je vám let. My jako očkovací centrum nemůžeme ovlivnit strukturu očkovaných ani jejich pořadí.
Není možné se zaregistrovat jinak, než že se splní kritéria, a to je nyní věk 70 let a výše. O dalších skupinách se diskutuje. Bude přihlédnuto k závažným komorbiditám a k profesnímu zatížení dané skupiny.
Jaká je nyní dodávka vakcín? Lze již počítat s jejím pravidelným přísunem?
V současné době se zdá, že už nám začíná stoupat počet očkovacích látek. Pravděpodobně tento trend bude nadále pokračovat. Tento týden máme možnost očkovat 220 - 250 lidí denně, a plánujeme dokonce otevřít tento týden i sobotu, tak abychom stihli vyočkovat všechny vakcíny, které máme k dispozici.
Jaké typy vakcín nyní v Nemocnici Hořovice používáme?
V současné době máme nejvíc vakcín od firmy AstraZeneca, na druhém místě vakcíny společnosti Pfizer a několik vakcín firmy Moderna. V tomto týdnu tedy očkujeme převážně vakcínou AstraZeneca.
Je mezi nimi nějaký rozdíl?
Rozdíl mezi třemi nynějšími používanými vakcínami je v principu jejich účinku. Vakcíny od společnosti Moderna a Pfizer jsou takzvané RNA vakcíny. Vakcína AstraZeneca je vektorová vakcína, tudíž k přenesení genetické informace používá vektor, což je neškodný adenovirus. Rozdíl mezi těmito vakcínami je i v délce podání druhé dávky. V současné době se druhá dávka firmy Pfizer podává po 21 dnech, druhá dávka firmy Moderna po 28 dnech a druhá dávka vakcíny od AstraZeneca se aplikuje po 12 týdnech. Druhá vakcína se ve všech případech podává, aby se co nejvíce posílila tvorba protilátek a vývoj imunity člověka.
Jaké jsou rozdíly v účinnosti jednotlivých vakcín?
V současné době se polemizuje o účinnosti zejména vakcíny AstraZeneca. Nicméně i tato vakcína je velmi účinná proti viru, má i dokonce několik výhod. Zabraňuje ve 100 % těžkému průběhu onemocnění COVID-19 a velmi pravděpodobně díky tomu, že se druhá dávka podává až po 12 týdnech, bude mít i delší přetrvávání celkové účinnosti.
Byla diskutována i problematika této vakcíny u lidí starších 65 let, která ovšem plynula ze struktury skupiny pacientů, na nichž probíhal výzkum třetí fáze klinického zkoušení tohoto preparátu a nelze říct, že by byl prokázán nižší účinek této látky u starších občanů, než mají jiné vakcíny.
Vakcíny se mezi sebou liší i podmínkami skladování, většinou teplotou skladování. Vakcíny AstraZeneca a v budoucnu i vakcíny od firmy Johnson & Johnson mají lepší skladovací podmínky, mohou se skladovat i v běžné lednici po delší časový interval a budou moci být využívány i málo kapacitními očkovacími centry nebo praktickými lékaři. Zapojení praktických lékařů do očkování se očekává už během tohoto měsíce, čímž by měla, pokud bude dostatek vakcín, výrazně stoupnout proočkovanost populace.
Obecně lze říci, že imunitní systém starších pacientů nereaguje tak citlivě na jakoukoliv imunizaci.
Je možné si vybrat typ vakcíny, kterou má být člověk očkován?
V ČR byla zvolena strategie objednávání podle věku a podle jiných kritérií. Očkovací centra pracují tak, že si podle počtu dodaných vakcín nastavují očkovací kalendář, do kterého jim rezervací systém doplní pacienty k očkování podle výše uvedených kritérií, tedy zvláště podle věku. Člověk si tedy nemůže vybrat očkovací látku, ale může odmítnout očkování danou látkou. Znamená to však, že musí projít znovu systémem rezervace a ani pak není vyloučeno, že mu bude nabídnut stejný typ očkovací látky.
Jak probíhá samotné očkování?
Pacient by měl přijít na očkovací místo s vyplněným jednoduchým formulářem, kde je dotazován především na choroby, kterými trpí, alergické reakce či současně probíhající horečnaté onemocnění atd. Při příchodu na očkovací centrum je znovu dotazován na svůj zdravotní stav a do centrálního informačního systému jsou zadávána data o první dávce aplikované pacientovi. Při druhé dávce je poté z tohoto systému vygenerován certifikát, který bude do budoucna sloužit jako doklad o prodělaném očkování proti COVID-19. Pokud pacient udá e-mail a telefonní číslo, obdrží certifikát do své e-mailové schránky. Samotné očkování je prakticky bezbolestné, kdy se očkuje do ramena nedominantní horní končetiny. Pacient pak musí setrvat v očkovacím centru následujících 30 minut pod dozorem personálu, aby byly monitorovány případné vedlejší účinky.
Dle našich zkušeností jsou vedlejší účinky velmi mírné. Kromě mírné bolesti v místě vpichu a občasných bolestí svalů nebo malátnosti jsme nezaznamenali žádné vedlejší reakce. Nejvážnější reakce, která může nastat bezprostředně po očkování, je alergická reakce. Na řešení této situace je očkovací centrum plně vybaveno.