Nově identifikované složky v pavoučím jedu mohou pomoci v léčbě chronické bolesti

20. 3. 2015

Ačkoliv myšlenka na pavouky není většině lidí zrovna příjemná, nová studie ukazuje, že právě pavouci a konkrétně jejich jed může mnohým dokonce pomoci. Využít pavoučí jed k úlevě od bolesti však není novou myšlenkou.


Chronická bolest je často definována jako bolest trvající déle než 3-6 měsíců a je jednou z nejčastějších příčin dlouhodobé neschopnosti až invalidity. Příčinou je, když nervová vlákna určité části těla kontinuálně vysílají signály do mozku cestou dráhy bolesti. Mluvíme o chronické bolesti, se kterou se potýká více než 100 miliónů Američanů.

Využít pavoučí jed k úlevě od bolesti však není novou myšlenkou. Většina z dosud známých 45000 druhů pavouků svoji oběť zabíjí jedem, který obsahuje tisíce molekul bílkovin, známých jako peptidy. Některé z těchto peptidů umí zablokovat nervovou aktivitu a proto se vědci již řadu let zabývají myšlenkou identifikace a následného využití těchto peptidů v léčbě bolesti u lidí. A toto vysoké množství peptidů je také pro vědce opravdovou výzvou – konzervativní odhady mluví dokonce o 9 miliónech peptidů v pavoučím jedu a pouze 0,01% z nich bylo do dnešního dne objasněno.

Vědci proto vytvořili systém popisovaný jako “vysokovýkonnostní fluorescenční analýza”, který jim umožní rychlé hledání peptidů v pavoučím jedu. Ve zmiňované studii bylo vyšetřováno 205 vzorků pavoučího jedu, přičemž v jedu pavouka Haplopelma doriae (patří k tarantulím) byla detekována složka Hd1a, která se zdá jako nejefektivnější možnost v úlevě od bolesti. A to nejen díky blokádě nervových drah, ale také díky své chemické, teplotní i biologické stabilitě.

Zdroj:  medicalnewstoday