Nejčastější dotazy k očkování proti COVID-19

24. 5. 2021

Vzhledem k častým dotazům z řad veřejnosti k očkování proti COVID-19 v Nemocnici Hořovice, jsme připravili seznam těch nejčastějších.

Zaregistroval/a jsem se k očkování, ale stále jsem neobdržel/a PIN2 a SMS s výzvou k rezervaci termínu, ale všichni moji známí již ano.

Výběr osob pro zaslání PIN2 nemůžeme konkrétně ovlivnit. SMS s PIN2 jsou zasílány registrovaným osobám při uvolnění termínů pro očkování. V době uvolnění termínů jsou registrovaní zájemci seřazeni dle věku, a podle počtu uvolněných termínů je zasílán stejný počet SMS. Může se tedy stát, že mladší osobu „předběhne“ někdo, kdo se registroval později, ale je starší.

Co když se mi vaše nabízené termíny nehodí?

Pokud si nevyberete žádný z nabízených termínů, systém vás po 3 dnech od zaslání SMS vrátí zpět do skupiny registrovaných – tzn. budete opět čekat na novou SMS s PIN2. Jakmile naše očkovací místo vypíše nové termíny, znovu vám přijde zvací SMS s novým PIN2. Toto se opakuje celkem třikrát. Pokud ale ani na potřetí rezervaci neprovedete, registrace propadá.

A co když mi registrace propadla? To už se nebudu moci nechat naočkovat?

Ne, k očkování se můžete kdykoli zaregistrovat znovu.

Jakou očkujete vakcínou?

Naše očkovací místo nyní očkuje 1. dávky pouze vakcínou Pfizer, nadále pak probíhá přeočkování 2. dávek vakcínou Moderna. Osoby očkované 1. dávkou vakcínou AstraZeneca, které nestihly přeočkování 2. dávky v očkovacím místě NH, se nyní musí obrátit na svého praktického lékaře. Naše očkovací místo již nyní nedisponuje žádnými vakcínami AstraZeneca.

Jaký je interval mezi 1. a 2. dávkou vakcíny?

Nařízením Ministerstva zdravotnictví ČR je stanoven interval pro podání 2. dávky vakcíny Pfizer a Moderna na 42 dnů, u vakcíny Vaxzevria (AstraZeneca) 84 dnů.

Co když se mi nehodí termín 2. dávky?

Je důležité si zkontrolovat termín 2. dávky již při rezervaci termínu pro 1. dávku. Pokud vám termín 2. dávky nevyhovuje, rezervaci termínu pro 1. dávku nevytvářejte, popř. celou rezervaci zrušte. Dodatečně nelze termín změnit, s výjimkou zvlášť závažných důvodů – např. akutní operační výkon. Termín dovolené není považován za zvlášť závažný důvod pro změnu termínu! Pokud požadujete změnu termínu, napište svoji žádost i s odůvodněním na e-mailovou adresu ocm@nemocnice-horovice.cz

Mohu si pro aplikaci 2. dávky zvolit jinou vakcínu, než kterou jsem byl očkován při 1. dávce?

Ne, v případě obou dávek je nutné podat stejnou vakcínu od téhož výrobce.

Prodělal/a jsem onemocnění Covid-19, kdy se mohu nechat očkovat?

90 dnů od dne prvního pozitivního PCR testu.

Co když jsem onemocněl/a Covidem-19 po aplikaci 1. dávky vakcíny?

Dle vyjádření České vakcinologické společnosti je doporučeno aplikovat 2. dávku nejdříve 90 dnů ode dne prvního pozitivního PCR testu.

Musím po prodělaném onemocnění Covid-19 mít před očkováním provedené vyšetření hladiny protilátek?

Ne, pokud již uplynulo 90 dnů od vašeho pozitivního PCR testu, je možné očkování podstoupit.

Nechal/a jsem si udělat vyšetření na stanovení hladiny protilátek a mám jich hodně. Mohu se i tak na očkování dostavit? Neublíží mi očkování?

Vysoká hladina protilátek není kontraindikací pro aplikaci vakcíny.

Mohu se dostavit na očkování, pokud jsem v karanténě?

Ne, to není možné. Pokud jste měli negativní PCR test, ale máte nařízenou karanténu, můžete na očkování přijít až po ukončení vaší karantény. Pokud jste měli PCR test pozitivní, očkování je možné provést nejdříve po 90 dnech ode dne pozitivního testu.

Byl/a jsem očkovaný/á proti klíšťové encefalitidě, kdy se můžu nechat očkovat proti Covid-19?

Po odstupu 14 dnů od jakéhokoliv očkování.

Beru nyní antibiotika, mohu přijít na očkování?

Ne, po dobrání antibiotik je nutné dodržet 14 dnů pauzu, poté se můžete dostavit k očkování.

Mohu po očkování darovat krev?

Po uplynutí 1 měsíce po provedeném očkování již můžete darovat krev.

Mohu se nechat očkovat, když jsem těhotná?

Těhotné ženy mají proti netěhotným ženám stejného věku zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění covid-19. Covid-19 může zvyšovat riziko předčasného porodu. Těhotenství bylo vylučujícím kritériem pro zařazení do studií vakcín proti onemocnění covid-19. Dostupná data neumožňují posoudit účinnost a bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19 v graviditě. Animální studie vývojové a reprodukční toxikologie neprokázaly žádný škodlivý vliv na těhotenství. U žen, které otěhotněly v průběhu klinických studií, se neobjevily žádné bezpečnostní signály. U těhotných žen s dalším zdravotním nebo profesním rizikem by se k očkování mělo přistupovat po individuálním zvážení prospěchu a rizika vakcíny.

V našem očkovacím místě je možné provést očkování u těhotných žen pouze na základě písemného doporučení registrujícího gynekologa.

Co když mám k očkování ještě jiný dotaz?

Napište na e-mailovou adresu ocm@nemocnice-horovice.cz nebo zavolejte na naši linku 14500, a my vám vaše dotazy zodpovíme.