Miliardová investice. V Hořovicích bude pavilon i pro lidi s covidem-19

27. 7. 2020

Nejpozději do čtyř let začne v hořovické nemocnici fungovat speciální pavilon schopný přijmout větší počet pacientů s covidem-19 a dalšími přenosnými chorobami podobného typu.

Přípravné práce na stavbu začaly loni na podzim. Podle původních plánů se měla nemocnice rozšířit o nový centrální příjem a centrální sterilizaci, dále ztrojnásobit počet intenzivních lůžek a navýšit počet operačních sálů o ortopedické a multiooborové.
Po jarní koronavirové pandemii rozhodl majitel hořovické nemocnice Sotirios Zavalianis o změnách. „Chceme vytvořit zdravotnické zařízení, které bude připraveno na případnou další pandemii. Proto jsme navýšili plánovaný miliardový rozpočet o 300 milionů korun a upravili projekt tak, abychom byli připraveni přijmout velký počet pacientů s přenosnou infekční chorobou typu covid-19 a neohrozili běžný chod nemocnice,“ oznámil Sotirios Zavalianis.

Centrální příjem s izolací

Podle nových plánů tak přibude do nového traktu například více vchodů, uvnitř bude variabilní vzduchotechnika a centrální příjem bude uzpůsoben pro případnou izolaci pacientů.
„I vzhledem k aktuální situaci chceme jednat se zástupci kraje o zařazení Nemocnice Hořovice mezi zdravotnická zařízení, která mohou přijmout pacienty s infekčním onemocněním typu covid-19,“ prohlásil Zavalianis.
Při první koronavirové vlně bylo v hořovické nemocnici z interny vytvořeno izolační oddělení pro osoby s podezřením na nákazu koronavirem. „Ukládali jsme na něj suspektivní pacienty (s podezřením na nákazu). Pokud vyšetření prokázalo, že jsou pozitivní na covid-19, překládali jsme po domluvě těžší pacienty na specializovaná infekční oddělení fakultních nemocnic v Praze a v Plzni,“ uvedl ředitel Michal Průša.
Nemocnice takto vyšetřila desítky pacientů s podezřením na koronavirovou nákazu. V průběhu epidemie skončilo v karanténě pět zaměstnanců pozitivních na covid-19. „Z nich pouze jeden se nakazil od pacienta,“ upřesnil Michal Průša.

Jarní vlna koronaviru nezastavila přípravné práce na stavbě nového pavilonu v hořovické nemocnici ani výstavbu Centra duševního zdraví v sesterské Rehabilitační nemocnici Beroun za 1,3 miliardy korun.
„Pokračovali jsme dál bez omezení. Obě stavby realizuje naše stavební společnost. Jednotlivé týmy jsme rozdělili, aby se na stavbě neustále střídaly a přišly do omezeného kontaktu. Konstruktéři měli rozdělené i stavební buňky,“ řekl majitel nemocnic.

Berounské Centrum duševní rehabilitace má aktuálně hotovou základovou desku a první patro. Celá hrubá stavba bude hotová do deseti měsíců. Pro pacienty začne fungovat do tří let. Léčit se v něm budou veškerá psychiatrická onemocnění jak na lůžkovém oddělení, tak na ambulancích. Lůžková část bude schopná přijmout až 200 pacientů. Lůžka budou rozdělená na akutní (pro pacienty s akutními psychiatrickými stavy), pro terapii chronických a dlouhodobých diagnóz a pro preventivní programy. V ambulantní části bude k dispozici tělocvična, fitness, bazén, prostory pro arteterapii, divadlo či kino.
Nový pavilon Nemocnice Hořovice vznikne v jižní části jejího areálu. Celkové náklady na jeho stavbu a zařízení dosáhnou 1,9 miliardy korun. „Předpokládáme, že bude dokončen za tři až tři a půl roku,“ uvedl Sotirios Zavalianis.
První pacienti sem zamíří nejpozději do čtyř let. Nové prostory bude nemocnice otvírat průběžně, jak budou dokončené.

Vstup urychluje aplikace

Aktuálně platí v Nemocnici Hořovice i Rehabilitační nemocnici Beroun povinnost nosit ve vnitřních prostorách roušku nebo ústenku.
V berounské Rehabilitační nemocnici využívají pacienti pro rychlejší kontrolu speciální aplikaci Akeso eTriáž. „Je to veřejně dostupná aplikace, v níž návštěvník předem vyplní své údaje a díky QR kódu, který získá, je jeho průchod kontrolním stanem mnohem rychlejší,“ uvedla ředitelka nemocnice Nataša Petsini. Vyplnění dotazníku přes aplikaci trvá pár minut. QR kód dostane pacient na mobil a má platnost 72 hodin. „Aplikace není povinná. Stále je možné vyplnit údaje na místě. Ale jsme rádi, když pacienti aplikaci využijí. Zajistí do značné míry urychlení při vstupu do nemocnice,“ dodala Nataša Petsini.
Ve vchodech hořovické nemocnice jsou nainstalované termokamery, které zobrazují aktuální tělesnou teplotu příchozího. „Při naměření zvýšené teploty ho vyšetříme v oddělené ambulanci a rozhodneme o dalším postupu,“ doplnila mluvčí nemocnice Petra Horáková.

Na Berounsku se od začátku března nakazilo 104 lidí. Vyléčilo se jich 92 a jeden člověk zemřel. Aktuálně je zde 11 nakažených.

 

Zdroj: idnes.cz I Autor: Jaroslava Šašková