Pacienti se s narkolepsií setkávají poprvé mezi 10.- 25. rokem věku, přičemž mezi její příznaky patří usínání bez varování, nadměrná denní spavost, halucinace, setřelá řeč, náhlá ztráta svalového tonu, dočasná slabost většiny svalů, dočasná neschopnost se hýbat nebo mluvit během usínání či probouzení se ze spánku.
Nová studie publikovaná ve Pharmacological Research popisuje, jak vědci nalezli autoimunitní proces v mozku, který je pravděpodobně spouštěčem právě narkolepsie. Podle nich tedy narkolepsie vykazuje znaky autoimunitních onemocnění a podle toho by také mohla být léčena.
Zmíněný proces v mozku, který vědci nyní objevili, je spouštěčem ztráty tzv. orexinových neuronů – mozkových buněk, které udržují křehkou rovnováhu mezi spánkem a bděním. Dříve se předpokládalo, že se jedná o striktně genetickou poruchu, která je indukována zevními faktory jako například stresem nebo dokonce výbuchy smíchu, ale jak již bylo zmíněno – u pacientů s narkolepsií bylo zjištěno méně orexinu v mozku.
Proč však ke ztrátě orexinu dochází? Hypotézou je, že vlivem autoprotilátek, které se váží na drobná granula, dochází k rozpadu orexinových neuronů. To koneckonců prokázaly i studie u myší. Cílem je nyní lokalizovat oblast mozku, kde autoprotilátky atakují mozkové buňky produkující orexin.
Zdroj: www.medicalnewstoday.cz