Jaká má být strava matky po porodu?

10. 4. 2015

Strava po porodu je velice důležitá jelikož každá novopečená maminka chce, aby její děťátko mělo co nejlepší start do života. Je jisté, že jí k tomu může napomoci, kromě jiných věcí, i správná skladba jídelníčku. Co by novopečené maminky měly jíst a co si naopak odpustit? Na tyto otázky odpovídá paní Jaroslava Patrmanová, vedoucí stravovacího provozu hořovické nemocnice.

Už v prvních dnech po porodu musí být dostatečný energetický příjem, aby se nastartovalo kojení. „Stravování maminek věnujeme v naší nemocnici nemalou pozornost. Ve spolupráci s primářkou novorozeneckého oddělení MUDr. Milenou Dokoupilovou jsme vytvořili nové jídelníčky, vhodné právě pro maminky na oddělení šestinedělí a neonatologie. Strava odpovídá nutričním požadavkům kojících matek, jinými slovy obsahuje všechny potřebné živiny v odpovídajícím složení a kalorické hodnotě,“ říká paní Patrmanová.
Snahou nutričních terapeutů a personálu kuchyně hořovické nemocnice je, aby jídlo bylo připravováno v odpovídající kvalitě a zároveň i dobře chutnalo. V jídelníčku nesmí chybět ovoce, zelenina - oboje jak čerstvé, tak tepelně opracované. „Výběr těchto surovin je s ohledem na kojení omezený. Vylučujeme nadýmavou zeleninu jako je cibule, pórek, zelí, kedlubny, květák, brokolice a luštěniny, z čerstvého ovoce doporučujeme pouze loupaná jablka, hrušky a banány. I přes tato omezení, která se týkají  prvních týdnů po porodu, se snažíme připravovat stravu pestrou a chutnou pokud možno pro všechny maminky,“ konstatuje hořovická nutriční terapeutka.
V sortimentu surovin pro přípravu stravy nesmí samozřejmě chybět mořské ryby a dostatek mléčných výrobků. Pokrmy z ryb hořovická kuchyň zařazuje do jídelníčku 2x týdně v podobě teplých i studených pokrmů. Mléko a mléčné výrobky dostávají v hořovické porodnici maminky denně v podobě snídaní, odpoledních svačin a druhých večeří.
„Stravu pro bezlepkovou dietu zajišťujeme denně. V naší kuchyni připravujeme i jídla vegetariánská a jsme připraveni přizpůsobit přípravu jídla pro pacienty s odlišným způsobem stravování - např. jiné národnostní kultury, potravinové alergie a intolerance. Tomuto pak
předchází rozhovor s nutričním terapeutem, který vypracuje odpovídající jídelníček pro konkrétního pacienta,“ dodává J. Patrmanová.