IV. IBD pracovní dny na zámku Zbiroh

12. 3. 2018

Nemocnice Hořovice uspořádala již IV. IBD pracovní dny, které se konaly ve dnech 8. – 9. března 2018 v Nemocnici Hořovice a na Zámku Zbiroh. Konference se účastnilo přibližně 120 odborníků, zabývajících se touto problematikou.

„IBD pracovní dny vznikly s myšlenkou, že se budou setkávat chirurgové, gastroenterologové, zdravotní sestry a pracovníci dalších oborů, kteří se specializují na léčbu nespecifických střevních zánětů (IBD),“ popisuje konferenci primářka chirurgického oddělení Nemocnice Hořovice a předsedkyně sekce IBD chirurgie při České chirurgické společnosti MUDr. Zuzana Šerclová.

V letošním roce se tak opět sešli hlavní představitelé Pracovní skupiny IBD při Gastroenterologické společnosti a Sekce IBD chirurgie při Chirurgické společnosti, lékaři jiných oborů a zdravotní personál na zámku Zbiroh již po čtvrté, aby si vyměnili své zkušenosti a znalosti k problematice IBD.

Pracovní dny začaly v nemocnici Hořovice workshopy, během kterých se lékaři účastnili operací pro Crohnovu nemoc a sestry se zdokonalovaly v péči o nemocné se střevními vývody. Teoretická část pokračovala na zámku Zbiroh. Slavnostní přednášku, o historii chirurgie IBD, přednesl prof. MUDr. František Antoš z pracoviště na Bulovce, který v naší zemi rozšířil moderní chirurgické postupy u IBD nemocných.

„Letos byla část programu věnována intenzivní péči a adolescentům. Další bloky se pak zabývaly nejčastějšími omyly a problémy v diagnostice, konzervativní a chirurgické léčbě IBD nemocných.  Připravit takové přednášky bylo pro řečníky náročné, nicméně bohatá diskuze svědčila o tom, že téma bylo velmi přínosné,“ líčí MUDr. Šerclová.

Problémy v léčbě biologiky zpracoval prof. MUDr. Milan Lukáš, předseda gastroenterologické společnosti, pravidla ve vztahu s plátci péče zpracoval MUDr. Martin Bortlík, předseda IBD pracovní skupiny.  V sesterské sekci byla probírána mimo jiné témata týkající se dietních opatření u IBD nemocných, novinky v pacientské organizaci, ale i fyzioterapeutická péče o nemocné a zdravotnický personál.

Vedlejším programem konference byla prezentace firem, nabízejících spektrum léčiv a lékařské vybavení pro medikamentózní a chirurgickou léčbu IBD nemocných.

„Věřím, že účastníci si z konference odnesli nové poznatky a zkušenosti a pevně doufám, že se obdobná konference bude opakovat i v dalších letech,“ chválí akci ředitel hořovické nemocnice MUDr. Michal Průša.