I během spánku je mozek stále aktivní

29. 9. 2014

Nová studie ukazuje, že i spící mozek může provádět komplexní úlohy, a to zejména, pokud je daná úloha automatizovaná. Tímto mohou být vysvětleny i některé každodenní prožitky jako například naše senzitivita na naše jméno nebo na specifický zvuk budíku ve srovnání s jiným zvukem stejné hlasitosti.

Vědci z Cambridge ve spolupráci s Pařížany přišli se zajímavou novinkou – i během spánku je náš mozek stále aktivní a lidé jsou během něj dokonce schopni třídit slova. Účastníci zmíněné studie nejprve podstoupili slovní test, a to ještě za bdělého stavu, přičemž v odpovědích pak pokračovali i ve spánku. A odpovědi byly správné!

Ukazuje se, že i spící mozek může provádět komplexní úlohy, a to zejména, pokud je daná úloha automatizovaná. Tímto mohou být vysvětleny i některé každodenní prožitky jako například naše senzitivita na naše jméno nebo na specifický zvuk budíku ve srovnání s jiným zvukem stejné hlasitosti.

Ve studii bylo využito EEG, tedy elektroencefalografické vyšetření, díky němuž byla snímána aktivita mozku účastníků studie. Ti měli během studie stiskem tlačítka třídit jednotlivá mluvená slova – konkrétně pravou rukou stiskli tlačítko, pokud se jednalo o zvíře, a levou rukou, pokud se jednalo o objekt. Díky tomuto jednoduchému úkolu se vědcům podařilo zmapovat odpovědi a jejich specifický odraz v mozku. Následně byli „pacienti“ uloženi ve tmavé místnosti se zavřenýma očima a pokračovali ve slovní klasifikaci, dokud neusnuli. Během spánku jim pak byly pokládány zcela nové otázky (samozřejmě již bez stisku tlačítek), přičemž mozková aktivita nadále a správně pokračovala, ačkoliv se tak dělo o poznání pomaleji.
Zdroj: BBC News