Hořovické transfúzní stanici patří prvenství ve Středočeském kraji

9. 2. 2018

Hořovická transfúzní stanice vyhlásila na středu 14. února již pravidelnou valentýnskou akci „Miluješ? Daruj krev!“. Připojit se k ní může každý, ať už zamilovaný nebo ne. Každý dárce se v tento den může po odběru těšit na sladkou odměnu ve tvaru srdíčka.

Akce zaměřené na darování krve nejsou v hořovické nemocnici novinkou. „Jen v loňském roce přes její vrata prošlo více než 12.144 bezplatných dárců, což je rekordní číslo pro naši stanici,“ prohlašuje s jistou dávkou hrdosti Jana Šrámková, vedoucí sestra hořovické transfúzní stanice. „Z tohoto počtu jsme odebrali 11 497 bezplatných dárců krve, což je o 836 dárců více než v roce 2016. Z těchto dárců bylo 6 794 mužů a 4 703 žen. V loňském roce přišlo poprvé darovat krev 518 dárců a to je přesně o 100 dárců více než v roce 2016. Vzhledem k tomu, že spolupracujeme s Českým registrem dárců krvetvorných buněk, tak jsme v roce 2017 přispěli do registru 65 odebranými zájemci,“ uzavírá působivé vyhodnocení za minulý rok vedoucí sestra paní Šrámková.

Stejně jako vloni připravily sestry hořovické transfúzní stanice dárek pro všechny, kteří darují krev na svatého Valentýna. Ve spolupráci s nemocniční kavárnou, zajistily růžová srdíčka pro ženy a hnědá pro muže.

Velkou zásluhu k prvenství hořovické transfúzní stranice ve Středočeském kraji mají nejen jubilejní dárci, ale též sdružení, spolky a zájmové skupiny, které pravidelně darují krev. Mezi nejpilnější patří Policie ČR a to nejen z Berouna a Hořovic (akci organizuje tisková mluvčí Marcela Pučelíková), ale i Zbiroh a nově i Příbram. Dalšími velmi vzornými dárci jsou studenti z Gymnázia J. B. Beroun (akci organizuje Mgr. Marie Štěpničková), SZŠ Beroun (akci organizuje Mgr. Hana Macháčková) a Gymnázia VH Hořovice (akci organizuje Mgr. Martin Solař). Nesmíme zapomenout na hasiče z Křešína, Tlustic, Žebráku a Drahelčic.

Příkladem v oblasti dárcovství krve jsou různí činitelé samosprávy v čele s některými starosty. Mezi jubilejními dárci je starosta Hořovic Dr. Ing. Jiří Peřina, který daroval krev už 96 krát a jeho manželka 75 krát. Navíc přivedl darovat krev i své dvě děti. Pan starosta z Komárova Antonín Merhaut daroval krev 57 krát. Nově začala organizovat akce „Mikroregion Hořovicko daruje krev“ dárkyně Ing. Miroslava Paťavová.

„Nesmím dále zapomenout na florbalisty z Berounska, zástupce politického uskupení ANO a motorkáře. Ještě nedávno probíhala akce pořádaná dárkyní krve Lucií Menclovou „Hořovické maminky darují krev“, které se účastnily nejen maminky, ale i tatínkové,“ dále vyjmenovává paní Šrámková. 

„Omlouvám se těm případným, na které jsem eventuálně zapomněla, ale nicméně všem dárcům krve, organizátorům, všem našim spolupracovníkům a sympatizantům patří obrovské poděkování za jejich obětavost, ochotu, vstřícnost a podporu,“ uzavírá výčet poděkování hořovická sestra. 

V průběhu minulého roku:

  • 227 dárců získalo bronzovou plaketu za deset bezplatných odběrů krve 
  • 193 dárců získalo stříbrnou plaketu za dvacet bezplatných odběrů krve 
  • 134 dárců získalo zlatou plaketu za čtyřicet odběrů krve 
  • 39 dárců získalo Zlatý kříž 3. stupně za osmdesát bezplatných odběrů krve 
  • 7 dárců získalo Zlatý kříž 2. stupně za sto dvacet bezplatných odběrů krve

 

Galerie