Dárců ubylo, ale krve je prozatím dostatek

6. 4. 2020

Je u nás bezpečněji než v nákupních centrech, říkají zástupci transfuzních stanic, aby rozptýlili obavy dárců krve. Naštěstí je stále dost těch, kteří jsou i v době pandemie ochotni nejcennější tekutinu věnovat.

Transfuzní oddělení nemocnice v Hořovicích na Berounsku je největším odběrovým centrem ve Středočeském kraji, ale patří i mezi největší v celé České republice. Za normálních okolností tam každoročně přijde přes 12 tisíc dárců. Nyní je to pochopitelně méně. Důvodem jsou v období koronavirové pandemie přísnější podmínky pro dárce, částečně se negativně projevují i jejich obavy z návštěv zdravotnických zařízení.
„V posledních dnech zaznamenáváme asi 65 až 70 procent dárců oproti předchozím měsícům,“ sdělila vedoucí sestra transfuzního oddělení hořovické nemocnice Jana Šrámková.

Dvaadvacet a dost!

Stejně jako v dalších odběrových místech krve v kraji, také v Hořovicích nastavili jasné podmínky pro dárce krve. „Nikdo nemusí mít žádné obavy. Jakmile vstoupí do čekárny, dostane k vyplnění krátký dotazník a změříme mu teplotu. Samozřejmě spoléháme v odpovědích na jejich serióznost. Ještě předtím si musí umýt ruce a ošetřit je dezinfekcí. Dříve ji používali až při vstupu do odběrového boxu,“ popsala postup před vlastním darováním krve vedoucí sestra. Maximální počet dárců, kteří mají v jednom okamžiku přístup na oddělení, je 22, aby tam i se zdravotnickým personálem nebylo více než 30 lidí.
Darovat krev mohou pouze ti, kteří v posledních čtrnácti dnech neměli projevy onemocnění dýchacích cest, kašel, dušnost, bolesti svalů, závratě, migrény, zažívací potíže či teploty. Není to umožněno ani těm, kteří v minulých dvou týdnech pobývali v cizině nebo se dostali do kontaktu s osobou pozitivní na koronavirus. „Zatím jsme žádného z dárců z těchto důvodů nemuseli odmítnout. Vědí to zpravidla předem a ti, kteří nesplňují některou z podmínek, teď nechodí,“ poznamenala Šrámková.
Oddělení nyní dárce nezve, až na některé výjimky, třeba ty se vzácnější krevní skupinou. V Hořovicích nyní vše nechávají na dobrovolnosti. Vrchní sestra je přitom příjemně překvapena, že prakticky každý den přijde nějaký prvodárce.

Krve je dostatek

Větší důraz kladou v hořovickém transfuzním oddělení i na bezpečnost zdravotníků, kteří používají ústenky, ochranné rukavice, pláště a brýle. Zásob krve pro chronicky nemocné, porodní sály nebo akutní operace mají zatím v Hořovicích, odkud zásobují především region Berounska, dostatek, přesto je i v době rušení plánovaných operačních zákroků krev potřeba. Primář transfuzního a hematologického oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově Petr Šrámek také potvrdil, že v této části středních Čech je nyní krve dostatek. Dlouhodobější poptávka je ale obdobně jako jinde především po vzácnější skupině nula Rh negativní. „Naštěstí i ochotných dárců se nám zatím ozývá dost, byť úbytek teď zaznamenáváme asi třetinový. Vzhledem k odloženým plánovaným chirurgickým zákrokům je však i poptávka po krvi nyní nižší,“ uvedl primář.
Stejně jako v Hořovicích, Kladně a na dalších místech v kraji, také dárci v Benešově před odběrem vyplňují dotazník. Do tamního transfuzního oddělení se lidé předem objednávají, to pak umožňuje pružně reagovat na aktuální poptávku po konkrétních krevních skupinách. Nesouvisí to však s pandemií koronaviru, ale s nedávným počítačovým útokem hackera na IT sítě tohoto zdravotnického zařízení, po němž byl tento systém zaveden.
Dárce krve přijímají dvakrát měsíčně ve vymezených dnech také v Masarykově nemocnici v Rakovníku. Podle laborantky Martiny Cholevové zde zaznamenali v minulých dnech vyšší zájem prvodárců. Rakovnická nemocnice v dodávkách krevních konzerv dlouhodobě úzce spolupracuje s Oblastní nemocnicí v Kladně.

30%

O tolik klesly v posledních dnech počty dárců krve v kraji.
Hlásí se prvodárci Transfuzní oddělení středočeských nemocnic navštěvují v době pandemie lidé, kteří se rozhodli darovat krev poprvé ve svém životě, a pomoci tak potřebným. Je to velký projev solidarity. Doba, kdy byl odběr možný bez roušek, je ale už pryč. 

Autor: Robert Božovský, MF DNES, 6. 4. 2020