V období těhotenství ženu často trápí jak psychické, tak i fyzické změny, úponové bolesti v oblasti podbřišku, třísel a kyčelních kloubů. Úkolem fyzioterapeuta je tyto potíže minimalizovat, udržet správnou funkci svalů a kondici těhotné. Cílem je také redukovat bolesti páteře, zlepšit celkové držení těla a udržovat přiměřenou pohyblivost kyčelních kloubů a tím i pružnost pro porod.
„Cvičení dokáže zlepšit také psychiku ženy a mnoho naučených cviků může využít i později po porodu, kdy jsou časté dysfunkce svalů pánevního dna a s tím i velmi úzce spojená močová inkontinence. Terapie napomáhá ženu navrátit ke kondici, kterou měla před otěhotněním,“ sdělila Gabriela Němcová, vedoucí oddělení fyzioterapie hořovické nemocnice.
„Fyzioterapie těhotných vždy toleruje zdravotní stav ženy, kondici, svalovou vybavenost a řídí se jejími subjektivními pocity. Nenutíme k žádné poloze, která by pro ženu byla nepříjemná. V průběhu cvičení je možné využít relaxační polohy, které těhotná preferuje,“ doplnila vedoucí fyzioterapeutka.
Tato terapie je vždy pouze na doporučení ošetřujícího lékaře – gynekologa, který nejlépe zná zdravotní stav nemocné, osobní anamnézu a tedy i vedlejší onemocnění.
V terapii je využíváno zejména:
- cvičení akrální koaktivační terapie, které vzniklo na podkladě zkušeností fyzioterapeutky Roswithy Brunkow, které vychází z motorického vývoje, kde hlavním cílem je
právě napřímit a stabilizovat páteř, trup a končetiny, zlepšuje kondici pacienta a jeho pohybové dovednosti,
- cvičení s pomůckami – fyziobally, overbally,
- cyofasciální technika,
- léčebná tělesná výchova,
- polohování v úlevové poloze.
Z další fyzioterapie jsou nevhodné:
- lymfodrenáže,
- reflexní masáže šíje – reflexní body mohou vyvolat předčasný porod,
- silové cvičení – flexibary, posturomedy,
- otřesy – trampolíny,
- sporty kde hrozí pády – vysokohorská turistika,
- pozor na přehřátí – sauna, pára, solárium.
Kdy necvičit:
- na doporučení gynekologa,
- při anémii (chudokrevnost),
- při bolestech v kříži spojených s kontrakcemi,
- při špinění a krvácení,
- při netypických bolestech,
- při náhlém zhoršení zdravotního stavu během cvičení.
V současné době probíhá cvičení pro těhotné individuálně pod vedením fyzioterapeutky. V brzké době oddělení fyzioterapie plánuje i cvičení skupinové v postupně se budující nové tělocvičně. Cvičení ve skupince bude vždy předcházet jedno vstupní vyšetření fyzioterapeutem. Nutné je opět mít doporučení ošetřujícího gynekologa.