Chcete se stát dárcem krve?

18. 9. 2020

Stát se dárcem krve je relativně jednoduché. Jedinou podmínkou je vlastně váš dobrý zdravotní stav.

Darovat krev může každá zdravá osoba ve věku 18 - 65 let. Dárce nemusí být občan ČR, ale měl by zde mít alespoň dlouhodobý pobyt a v každém případě s ním musí být možná dobrá komunikace v češtině. Musí se prokázat platným občanským průkazem (mimořádně pasem) a průkazem zdravotní pojišťovny v ČR.

Co proto musíte udělat?

Zavolejte na telefonní číslo 311 559 402 nebo 311 559 555 mezi 10 – 14 hod. a objednejte se. Odběry v naší transfuzní stanici se provádějí od 6 do 11 hod každý všední den. Registrace dárců je mezi 6 – 8 hod.

Před samotným odběrem platí drobná omezení, a týkají se převážně stravování. Den před odběrem, ani v den odběru se nedoporučuje zátěžové cvičení ve fitness centrech, protože může zkreslit některé hodnoty. Stejně ale může působit i hladovění. Ke stále přežívajícím omylům patří domněnka, že k darování krve je nutno přijít nalačno, ale právě to občas vede i k pocitu slabosti po odběru. Kdo je zvyklý snídat, nemusí snídani vynechávat. Stačí jen trochu upravit skladbu jídla, to znamená 24 hodin před plánovaným odběrem nejíst tučnou stravu, nepít alkoholické nápoje a mléko.

S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz a kartičku ZP.

V prvé řadě musíte vyplnit dotazník, pokud ho nechcete vyplňovat na místě, je možné si ho předvyplnit doma, je k dispozici na našich webových stránkách.

Následuje zápis do registru dárců krve, odběr krevního vzorku z prstu k zjištění vašeho krevního obrazu a prohlídka u lékaře. To vše v prostorách transfuzní stanice. Pod celou dobu je vám k dispozici občerstvení.

Vlastní odběr trvá 5 – 7 minut.

Po odběru vám vystavíme omluvenku (máte nárok na celý den volna), potvrzení na cestovné, potvrzení pro odpočet daní a malý dárek od naší nemocnice.

Průkazka dárce krve vám přijde na vaši adresu do týdne.

Děkujeme! Jsme největší odběrové místo v ČR a budeme rádi, když se mezi naše dárce zařadíte i vy.