Workshop: Laserové operace v proktologii

30. 11. 2022

V Nemocnici Hořovice využíváme inovativní moderní mini invazivní operační metody napříč všemi obory. V rámci proktologických operací se zákroky čím dál častěji vykonávají laserovou metodou.

„Během workshopu, který jsme uspořádali 25. listopadu, bylo provedeno 8 zákroků pro hemoroidální nemoc, konečníkové píštěle a pilonidální sinus,“ řekl MUDr. Petr Zeithaml, primář chirurgického oddělení.

Nyní zvládneme naplánovat výkon do měsíce od objednání

„Během  laserového zákroku zavádíme speciální 360° patentované laserové vlákno do píštělového traktu nebo do hemoroidu,  díky kterému se destruuje daná píštěl, pilonidální sinus nebo hemoroid,“ popisuje MUDr. Petr Zeithaml, primář chirurgického oddělení.

„Výkon je mezi pacienty velice žádán. Laserová metoda zajišťuje relativně včasný návrat k běžným aktivitám, díky absenci otevřené rány po klasické operaci. Výkon se sice provádí v plné narkóze, ale během velice krátké doby, přibližně 5 minut v rámci jednodenní chirurgie.“ Výkon není technicky náročný a po zaškolení jej zvládne každý chirurg,“ popisuje MUDr. Václav Šmíd, který již laserové operace provádí.

Odborným garantem workshopu byl MUDr. Július Örhalmi, Ph.D., FASCRS, MBA, Předseda Koloproktologické sekce České Chirurgické Společnosti.

Metoda laserové operace převažuje u píštělí. „Hemoroidy řešíme převážně ambulantně, operační řešení problému je na místě až v pokročilém stádiu tohoto onemocnění,“ dodává MUDr. Örhalmi, odborný garant workshopu.