Valentýn v hořovické transfúzce

14. 2. 2018

U příležitosti svátku sv. Valentýna se ve středu 14. února 2018 již pátým rokem konala na transfúzním oddělení Nemocnice Hořovice akce „Miluješ? Daruj krev!“ Pro bezmála šedesát dobrovolných dárců, kteří naplnili čekárnu transfúzní stanice již od časného rána, byla připravena sladká odměna v podobě dortíků ve tvaru srdce.

Tato již tradiční akce je zaměřena především na získání mladých lidí pro myšlenku dárcovství. Příkladem jsou například manželé Humlovi ze Zdic, kteří s sebou vzali své dcery. „Darovat krev jsme byli přibližně 15 krát. Dcery jsme vzali tentokrát s sebou, poněvadž chceme, aby věděly, že krev darujeme a aby již v dětství chápaly důležitost dárcovství krve,“ vysvětluje paní Humlová. Kromě individuálních dárců se této akce zúčastnilo i několik zájmových sdružení. Mezi ně patřila například asi dvacítka zaměstnanců podniku Buzuluk nebo hasiči z Křešína.

Valentýnskou akci zavedla vedoucí sestra transfúzky a místostarostka Hořovic Jana Šrámková, která poděkovala všem přítomným dárcům jménem vedení hořovické nemocnice. Transfúzní stanice organizuje pro dárce zajímavé akce po celý rok, například Mikulášskou nadílku nebo koncerty se známými interprety. To je také jeden z důvodů, proč hořovická transfúzka zůstává pro dárce nejoblíbenější transfúzní stanicí ve Středočeském kraji. V průběhu loňského roku si Hořovice zapsaly nový rekord: celkem 11 491 bezplatných dárců krve, tedy o 836 více než v roce 2016. Přitom dárců, kteří přišli úplně poprvé, bylo 518 a to je přesně o 100 dárců více ve srovnání s rokem 2016. Mezi nimi byli například studentky Střední zdravotnické školy nebo studenti berounského Gymnázia J. Barranda.

V současné době má transfúzní oddělení systém objednávání, kdy si dárce zvolí termín k darování krve tak, aby mu vyhovoval zdravotně, pracovně i soukromě. Dárce se může objednat také telefonicky na tel. č. 311 559 402 mezi 10.00 – 14.00 hod. nebo emailem darci@nemocnice-horovice.cz.