Stovkám dárců krve v Hořovicích zazpíval Miro Žbirka

18. 6. 2018

Stovky dárců krve zaplnily Společenský dům v Hořovicích, kde se konal koncert na jejich počest. Hostem hudebního večera byl známý zpěvák Miro Žbirka. Pozvaným jubilejním dárcům krve poděkovala Jana Šrámková, vedoucí sestra transfúzní stanice v Hořovicích, Jiří Peřina, starosta města Hořovice, a Sotirios Zavalianis, majitel hořovické a berounské nemocnice.

Tuto akci iniciovala hořovická nemocnice při příležitosti Světového dne dárců krve, který se tradičně slaví 14. června a byl vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací v roce 2003. „Dárcovství krve je často jedinou možností, která rozhodne o záchraně člověka. Cílem této každoroční kampaně je zvýšit povědomí o potřebě bezpečných krevních derivátů a platí především jako poděkování všem dárcům krve za jejich činnost zachraňující životy," zdůrazňuje Jana Šrámková, vedoucí sestra hořovické transfúzní stanice.

Koncert se konal v pátek 15. června a byl primárně určen pro jubilejní dárce krve a jejich příbuzné. Cílem akce bylo popularizovat dárcovství krve a získat nové dárce, především z řad mladých obyvatel Hořovic i Berounska. Pozvané hosty pozdravil Ing. Sotirios Zavalianis, majitel Nemocnice Hořovice, který jim veřejně poděkoval za dárcovství krve, jež pomáhá těm, kteří jsou v ohrožení života. Transfúzní oddělení hořovické nemocnice eviduje přes jedenáct tisíc dárců a představuje největší odběrové místo v celém Středočeském kraji. Velký podíl na tomto úspěchu má řada profesních a zájmových sdružení a nepochybně právě i jubilejní dárci.

Mezi čestnými hosty pateční akce se zařadil i Dr. Ing. Jiří Peřina, starosta města Hořovic, který též pozdravil všechny přítomné (viz úvodní fotku). Hořovický starosta patří mezi jubilejními dárci a může se pochlubit přibližně stovkou odběrů. Před zahájením koncertu se konala tombola,  jejíž výhercem se stal pan Jaroslav Rybka (56), z nedalekého Komárova, dárce se 75 odběry, který vyhrál dovolenou v Řecku pro dvě osoby za 50.000 Kč.

Paní Šrámková, zdravotnice a místostarostka Hořovic v jedné osobě, nám sdělila, že jen v roce 2017 přišlo poprvé darovat krev 518 dárců, o sto více než v předchozím roce. „Nejvíce si vážím těch, kteří dárcovství kladně propagují dál a přivedou do Hořovic nové dárce z rodiny nebo z okruhu svých kamarádů, kolegů či sousedů," řekla vrchní sestra Šrámková. „Nejdojemnější pohled je, když všechna odběrová křesla zaplní rodina a další členové rodiny ještě čekají na odběr. Někteří dárci ještě před tím než nastane čas dárcovství ukončit z důvodu vysokého věku, přivedou z řad rodiny pokračovatele, protože darování krve berou jako svou občanskou povinnost," konstatovala hořovická zdravotnice.

Zbytek večera patřil Miro Žbirkovi s kapelou, který se svými hity dokázal nadchnout všechny přítomné a vytvořit neopakovatelnou atmosféru.