Slovo ředitele Nemocnice Hořovice

7. 3. 2021

MUDr. Michal Průša, MBA, ředitel Nemocnice Hořovice spoluobčanům.

Vážení spoluobčané,

rád bych využil chvilky teď v neděli odpoledne, kdy mám alespoň trochu volno a napsal Vám pár slov jménem svým jako ředitel nemocnice.

Moc bych chtěl poděkovat všem těm, kteří nám držíte palce, zvláště těm, kteří se snažíte konkrétně pomoci. Bohužel nálada ve společnosti se v mnohém změnila od první vlny epidemie na minulém jaře. Tehdy jste nám všemožně pomáhali a všude bylo vidět, že stojíte za námi zdravotníky. Tady se zapojil snad každý… šili jste roušky, posílali jste podpůrné zprávy a maily. Vzpomínám si třeba na velmi milý dárek od našich vietnamských spoluobčanů, kteří přinesli našim sestřičkám na covidovém oddělení košík dobrot.

Teď však je situace úplně jiná, nemocnice stojí snad před největším ohrožením od jara minulého roku. A je možné, že poprvé ten nápor nezvládneme. Vím, že jste všichni unaveni z toho divného roku epidemie, který byl mimořádný pro každého z nás. Prosím jen, abyste si uvědomili, že sestřičky, sanitáři a lékaři za ten rok nezažili snad ani jediný den odpočinku, ale určitě ho celý strávili v mimořádném strachu o pacienty i o své blízké. Těžko se to laikům vysvětluje, ale strádání a umírání našich pacientů na každém z nás zanechává nesmazatelné stopy a za posledních dvanáct měsíců jich bylo opravdu příliš. Zkrátka, jsme unaveni, někdy až k smrti, ale jsme tady a nikdo z nás nebude váhat Vám pomoci, pokud budete naši pomoc potřebovat. Na tom se z naší strany nic od minulého jara nezměnilo. Co se změnilo, a co já vnímám se smutkem v srdci, je situace ve společnosti a to, jak je někdy interpretována role zdravotníků. Nevím, ani nechci pátrat po tom, kdo za tím stojí. Ale to, co mne hluboce osobně urazilo, je tvrzení, že svoji práci neděláme zodpovědně a že nepoužíváme léky, které bychom měli používat.

Já sám jsem hrdý na to, jak rychle jsme dokázali převzít novinky ze světa a jak Nemocnice Hořovice vždy byla jednou z prvních v republice, která zavedla nový lék do léčby. Mohu s klidem říct, že naši pacienti jsou u nás léčeni tak moderně, jak jen to lze. Navíc naše práce není jen léčba, ale ti stejní lidé, kteří stojí u postelí, provádějí i vyšetření v odběrových centrech. Očkujeme, co nám síly stačí. Důkladné proočkování je to jediné, co nás ochrání od nebezpečí z infekce, která může pro někoho z našich blízkých znamenat i smrt.

Prosím vydržte to tedy ještě chvilku, buďte na nás hodní a my se budeme snažit, abychom to měli co nejrychleji všichni za sebou. Nakonec mi ale dovolte říct, že stojím za každým z našich zaměstnanců, a protože vím, co za ten rok všichni dokázali, budu je hájit, co mi budou síly stačit přede všemi nespravedlnostmi.

MUDr. Michal Průša, MBA
ředitel Nemocnice Hořovice

Vakcínami proti COVID-19 očkujeme každý den včetně soboty. Za týden oočkujeme 1200-1400 osob.