Školka pro děti zaměstnanců není běžnou věcí

29. 1. 2018

Zaměstnanci nemocnice v Hořovicích mohou využívat pro své děti novou mateřskou školku. Umí se přizpůsobit pracovní době zdravotníků a umožňuje tak dřívější návrat do práce z mateřské dovolené. To má pro nemocnici v době obecného nedostatku lékařů a sester klíčový význam. Více informací v následující reportáži TV Praha.

Přímo v areálu nemocnice v Hořovicích najdeme architektonicky velmi inspirativní objekt. Slunce do něj může ze všech stran a uvnitř hraje všemi barvami. Na první pohled je zřejmé, že tu bydlí děti a že jsou spokojené. Zkrátka MŠ, jak by měla vypadat.

"Náš zaměstnavatel se rozhodl, že zřídí dětskou skupinu proto, že zdravotníci mají jinou pracovní dobu, než mají klasičtí zaměstnanci. My většinou nemáme osmihodinové směny, ale sestřičky často slouží 12 hodin a potom mají třeba i problém vyzvedávat děti ve školkách. Další problém je, že školky jsou v současné době hodně přeplněné," řekla Kateřina Vicková, specialistka marketingu Nemocnice Hořovice.

"Naše děti pracují podle rámcového vzdělávacího programu, podle toho jsme si vytvořili školní vzdělávací program, takže režim je synoptický s režimem v mateřských školách," řekla Lenka Šedivá, vychovatelka.

V tomto režimu je samozřejmě prostor i pro odpočinek.

"Tyto postýlky jsou moc prima, děti se v nich cítí jako v hnízdečku a vůbec nebyl problém, aby se do nich zavrtaly," řekla Lenka Šedivá.

"Maminky se nám - ty sestřičky zaměstnanci se nám dříve vrací do práce a nejde samozřejmě i o sestry, ale i o lékařky a o jiný personál, který zde pracuje," řekla Kateřina Vicková.

Firemní školky jsou v řadě evropských zemí naprosto běžnou záležitostí. U nás jde spíše o novátorský přístup.

"My jsme k tomu přistoupili celkem brzy. Myslím si, že tento projekt je u nás v ČR pořád ještě v plenkách, ale my jsme celkem brzy pochopili, že je to potřeba, protože potřebujeme podpořit ten návrat do práce a vyjít zaměstnancům vstříc," řekla Kateřina Vicková.

Školka v hořovické nemocnici je celkem pro 24 dětí a obklopuje ji také pěkná zahrada s čerstvě zapěstovaným trávníkem a spoustou hraček. Tak se všichni těší na jaro, až si ji budou moci pořádně užít. 

 

Galerie