Primář Ondřej Beneš věnuje volný čas dcerce

16. 4. 2020

Ondřej Beneš je primářem centrálního příjmu v Nemocnici Hořovice. Je tak jedním z těch, kteří pomáhají v první linii v boji proti pandemii koronaviru. V rozhovoru pro Berounský deník Ondřej Beneš sdělil, že nynější období je pro něj náročné především po psychické stránce.

HRDINOVÉ Z PRVNÍ LINIE

Jak moc je nynější období pro vás náročné po fyzické a také po psychické stránce? Čím se liší od toho zcela „běžného“?

Toto období je pro mě náročné především po psychické stránce, ještě nikdy jsem se já a asi ani nikdo z mých kolegů nesetkal s pandemií takového rozsahu, navíc informace ze světa také příliš povzbuzující nebyly. Nevěděl jsem, jak to bude zrovna u nás probíhat ani co nás v reálu čeká. Takže člověk samozřejmě hodně přemýšlí, představuje si různé scénáře, ale je pravda, že postupem času a i vzhledem k tomu, jak se u nás zatím situace vyvíjí, jsem klidnější a klidnější. Od „běžné“ práce se to liší především používáním širšího spektra ochranných pomůcek, to byla samozřejmě legrace, není to až zas takový problém. Rozdíl vidím především v tom, že tu máme další onemocnění, o kterém se teď hodně mluví, jeho symptomy má i řada jiných chorob a musí se dávat větší pozor při diagnostice, abychom nepodlehli hysterii a nezapomínali na jiné nemoci.

Co vaše rodina, příbuzní, jak oni přijímají, že jste pracovníkem v takzvané „v první linii"?

Myslím, že moje rodina i příbuzní čekali, že budu v první linii vzhledem k tomu co dělám. Maximálně mě podporují, i když určitě strach mají, kdo by neměl.

Jak na to reaguje okolí? Nabízí se s pomocí, dotazují se lidé, zda mohou nějakým způsobem pomoci?

Okolí nás všechny, co jsme v první linii, jak zdravotníky, tak hasiče i policii, podporují jak mohou - šijí roušky, nabízejí ubytování v pensionech, hotelech. Myslím, že tohle u nás funguje velice dobře a všem jim za to moc děkuji.
Když dorazíte domů, jak relaxujete a máte ještě vůbec chuť sledovat vývoj kolem nového koronaviru?
Přiznám se, že dění kolem koronaviru už se snažím nesledovat, i když je toho všude tolik, že se tomu člověk nevyhne. Relaxuji tak, že vypnu a na nic nemyslím.

Jaké jsou vaše koníčky, záliby? Jak trávíte běžně svůj volný čas a jak jiný kvůli zaměstnání a nařízené karanténě?

Rád jezdím na motorce, což teď moc nemůžu a také rád vařím. To můžu i teď v karanténě. Volný čas trávím především s naší dcerkou, která nás zaměstnává v rodině všechny, nejvíce samozřejmě tedy partnerku, na nic jiného není moc čas. Celkově volného času jsem neměl moc ani před karanténou, na tom se nic moc pro mě nezměnilo.

 

Koronavirová krize ukázala nové české hrdiny - zdravotníky, lékárníky, řidiče autobusů, prodavačky, pošťačky a další profese. Všichni zaslouží obdiv a poděkování. Deník je představuje v seriálu. Další příběhy hrdinů čtěte ZDE.

Autor: Miroslav Elsnic, Berounský deník, 15. 4. 2020