Před 60 lety byly otevřeny brány Nemocnice Hořovice

9. 7. 2021

Dnes 9. 7. v roce 1961 byla slavnostně otevřena nemocnice v Hořovicích.

V předvečer v roce 1961 oslavily Hořovice významný den představením Rossiniho opery Lazebník Sevillský, které se konalo v zámeckém parku. Otevření nemocnice zahájili občané města i okolních obcí slavnostním průvodem, který šel z náměstí k nově postavené nemocnici.

Týdeník Budovatel popisoval celou událost ve svém čísle 28 ze 14. 7. 1961: „Stovky lidí, které přišly na slavnostní otevření minulou neděli, neskrývaly nadšení a obdiv nad dílem, které stát postavil nákladem mnoha miliónů korun. Radost i slzy... projevy díků. Jako zámek z pohádky se vším svým bohatstvím, stojí tu nová a moderní nemocnice (nejmodernější ve Středočeském kraji – pozn. red. Jindřicha Vlasáka), aby v nejbližší době vydávala své plody: ochraňovala a vracela zdraví stovkám a tisícům pracujících Hořovicka.“

Na jiném místě článku redaktor vzpomíná: „I když z venku nemocnice vyhlížela tichá, uvnitř bylo plno ruchu. Poslední úpravy před otevřením. Všechno navléknout do bílého, umýt a vyleštit. A tak nezbylo než projít bezmála celou nemocnici – v ponožkách...“

„...Nezlobte se, soudruzi,“ omlouval se soudruh Křepel, který nás prováděl, „dalo nám to moc práce uklidit, a potom, vždyť je to přece nemocnice!“

Nově se otevřela lůžková část chirurgického oddělení, připraveny byly operační sály (jeden obložen bílými dlaždicemi, druhý bledě zelenými). Mezi sály sterilizace. Připraveno k otevření bylo i dětské lůžkové oddělení v přízemí nemocnice, rentgenové oddělení i kuchyně a jídelna pro zaměstnance.

Nemocnice Hořovice byla prvním zdravotnickým zařízením, které bylo po válce vybudováno ve Středočeském kraji. Provoz jednotlivých oddělení byl pro nedostatek lékařů zahajován postupně. Kapacita byla po roce otevření 256 lůžek, pracovalo zde 21 lékařů a 95 středních zdravotních pracovníků.

„Jsem rád, že i po 60 letech tu stojí moderní nemocnice, která vrací zdraví lidem nejen ve Středočeském kraji, ale pomáhá pacientům z celé České republiky,“ říká MUDr. Michal Průša, ředitel nemocnice. „Jsem devátým ředitelem Nemocnice Hořovice a každým rokem s hrdostí pozoruji, jak se nemocnice nejen rozrůstá, ale i prochází neustálou modernizací s cílem poskytovat pacientům tu nejlepší možnou péči.“

Na slavnostní otevření přišly stovky lidí.