Práce ve zdravotnictví je posláním

7. 10. 2019

Během života se dostáváme do situací, kdy vyhodnocujeme svůj život ať z pohledu toho, zda žijeme dle našich představ zrovna v tuto chvíli, nebo z pohledu toho, co můžeme očekávat v budoucnosti. Jsme tam, kde chceme být? Děláme to, co je správné, co nás naplňuje, co přináší radost druhým? Člověk tráví většinu svého života v zaměstnání. Práce ošetřovatele či zdravotní sestry je to pravé pro ty, kteří chtějí víc než jen přijít do práce a po několika hodinách odejít domů s pocitem nenaplněného dne.

Vendula Dolenská pracuje jako sestra na anesteziologickém oddělení Nemocnice Hořovice již 12 let. „Vystudovala jsem učiliště. Po mateřské dovolené jsem vystřídala několik zaměstnání, přičemž jsem  pracovala například u Českých drah. V nemocnici jsem začala pracovat jako sanitářka. Při práci jsem si však čím dál víc uvědomovala, že se chci o pacienty starat v širším spektru. Postupně jsem se vypracovala na praktickou sestru a následně, s přispěním od zaměstnavatele, vystudovala VŠ. Během deseti let jsem se dostala z pozice sanitářky až na pozici sestry bakalářky. Práce je to hezká, naplňující, někdy únavná, ale zato smysluplná. Není to prostě jen o tom, že se člověk stará o lidi, je v tom poslání, že jim může pomoct,“ popisuje svou pracovní kariéru všeobecná sestra. „Práce sestry je zaměstnání, které má budoucnost. Možná v posledních letech ztratilo jistou prestiž, ale stále je to zaměstnání, které je výhodné i po ekonomické stránce. Na pracovišti nemám jen skvělé kolegy, mám tam i přátele. Nyní mě láká paliativní sféra, protože jde o něco, co je v životě naprosto přirozené, a ve zdravotnictví je tato oblast trochu přehlížená. Věřím, že svou znalostí problematiky intenzivní péče z oddělení ARO bych mohla být nápomocná,“ říká paní Dolenská a dodává: „Jsem ráda, že i moje dcera praktikuje zdravotní péči. Je sestrou na denní ambulanci v Nemocnici Hořovice a já doufám, že příští rok bude také mít dokončený bakalářský titul.“

Petr Štuksa pracuje na pozici sanitáře interního oddělení Nemocnice Hořovice 4 roky. Vystudoval Střední zdravotnickou školu v Praze obor sportovní a rekondiční masér. „V hořovické nemocnici pracuji na pozici sanitáře. Zajišťuji pacientům veškerou ošetřovatelskou péči. Pracuji s lidmi rád, v nemocnici totiž vidíte nějaký progres, kdy vás těší jakékoliv zlepšení zdravotního stavu pacienta. Jsou samozřejmě i někteří, kteří vám tak zvaně přirostou k srdci, ti se například nikdy nezapomenou zastavit, když jsou pak od nás propuštěni, aby nám přišli říct, jak se jim daří. Každý člověk je jiný, v tom je ta práce různorodá,“ uvádí mladý zdravotník a dodává: „Nemocnice mi zprostředkovala studium na VŠ. Jsem ve třetím ročníku a doufám, že se mi podaří dostudovat a zůstat v Nemocnici Hořovice jako všeobecná sestra. Trochu se obávám práce, která mě čeká, ale mám podporu od vedení nemocnice a máme i dobrý pracovní kolektiv. S některými kolegy trávíme i mimopracovní dobu, tak věřím, že to zvládnu. Do budoucna by mě lákala práce u záchranné služby.“

„Práce sestry je zaměstnání, které má budoucnost, " říká Vendula Dolenská, všeobecná sestra oddělení ARO.
„V nemocnici vidíte progres, těší vás jakékoliv zlepšení zdravotního stavu pacienta," popisuje Petr Štuksa, sanitář interního oddělení.