Očkování proti onemocnění COVID-19 u těhotných a kojících žen

7. 12. 2021

Těhotné ženy patří mezi více ohrožené skupiny obyvatelstva a mohou mít těžší průběh onemocnění COVID-19, zvláště s ohledem na probíhající infekci vysoce nakažlivou formou delta.

„Rozhodnutí o očkování proti COVID-19 v těhotenství je osobní individuální volbou každé ženy. Rádi bychom však touto cestou doporučili očkování všem těhotným pacientkám, obzvláště těm, které mají vyšší riziko nákazy a případně zvýšené riziko závažného průběhu, což mohou mít těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství,“ říká MUDr. Leoš Teslík, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Hořovice.

Věříme, že i vakcinace u těhotných žen pomůže zvládnout vlnu onemocnění COVID-19 v České republice a že se jedná o bezpečný krok, který může zachránit zdraví i život těhotné ženy i jejího plodu.

„Chceme zároveň ubezpečit všechny budoucí maminky, že se nemusí obávat příjmu k porodu v případě, že budou COVID-19 pozitivní. K porodu přijímáme všechny rodičky. Žádáme vás však, abyste v případě pozitivity volali tuto skutečnost na tel. číslo 14500 pod předvolbou „6 – pohotovostní linka porodních sálů“ ještě před samotným příjezdem do porodnice. Důvodem této apelace je současná epidemiologická situace, kdy je nutné preventivně chránit jak personál naší porodnice, tak i ostatní maminky po porodu,“ dodává primář.

Znění doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP