Novinky na oddělení fyzioterapie

3. 7. 2017

Od září 2017 bude nově otevřena specializovaná ambulance pro poruchy pánevního dna a inkontinence. Oddělení fyzioterapie nabízí pacientkám vyšetření svalů pánevního dna a následné navržení vhodné terapie, které provádí fyzioterapeutka Lucie Matějková, Dis.

„Vyšetření funkce svalů pánevního dna je vhodné pro ženy, které mají dysfunkci těchto svalů, často po porodu nebo mají problémy s inkontinencí.  Dále je nedílnou součástí terapie u žen, které jsou již po chirurgické operaci, nejčastěji po zavedení pásky, která upevní svaly pánevního dna,“ říká MUDr. Barbora Šťastná, lékařka hořovické fyzioterapie.

Fyzioterapie začíná vstupním vyšetřením a vyplnění dotazníku a vstupního protokolu, při kterém se terapeutka ptá na anamnézu, životný styl, sportovní aktivity apod. Poté následuje vyšetření per vaginam, při kterém se určí síla svalů pánevního dna a to ve třech pozicích. Na základě tohoto vyšetření je doporučena vhodná pomůcka ke cvičení. Všechny pomůcky si pacientka hradí sama.

„Pokud fyzioterapeut vyhodnotí svalovou sílu pánevního dna na stupeň 0 nebo 1 začínáme elektrostimulací a to za pomocí přístroje Pericalm a elektrody Periform. Pokud má pacientka svalovou sílu stupně 2 nebo 3 volíme Edukátor, což je sonda, která aktivuje svaly pánevního dna. Je možné ještě použít přístroj Periton, který zvyšuje aktivitu svalů pánevního dna,“ vysvětluje fyzioterapeutka Lucie Matějková.

Na tuto terapii je nutno se předem objednat a to na základě doporučení ošetřujícího lékaře, tedy gynekologa či urologa.

Od letošního července začíná na oddělení fyzioterapie program skupinových cvičení v nové tělocvičně. Skupinová cvičení jsou určena hlavně pro pacienty s chronickými bolestmi zad, pro seniory, pro děti s vadným držením těla a skoliózou. Dále budou též skupinová cvičení pro ženy po porodu a pro ženy s poruchami pánevního dna.