Nemocnice se připojila k akci Světové zdravotnické organizace „Čisté ruce“

7. 5. 2018

Mezinárodní den hygieny rukou, který každoročně na začátku května vyhlašuje Světová zdravotnická organizace - WHO, je akcí do které se tradičně zapojuje také hořovická nemocnice. V pondělí 7. května 2018 studentky Střední zdravotnické školy v Berouně prováděly instruktáž správného postupu hygienické dezinfekce rukou. Letošní kampaň WHO je věnována boji proti sepsi. Snaží se podporovat zdravotníky v provádění dostatečné hygieny rukou v nemocnicích a tím snížit riziko přenosu infekcí.

Akce „čisté ruce“ proběhla ve vstupním prostoru hořovické nemocnice. Správnou techniku si zájemci z řad zdravotníků i návštěvníků sami vyzkoušeli. Pomocí ultrafialového světla ze speciální lampy si každý mohl ověřit, zda použil roztok pro dezinfekci správně, v dostatečném množství a na celé ruce. Za odměnu si návštěvníci odnesli malou pozornost v podobě náplastí a desinfekčních kapesníčků.

„Obecně platí, že nejvíce infekcí se přenese na rukou a to i ve zdravotnických zařízeních, ve kterých by všichni měli umět dodržovat správné postupy. Důležité je znát situace, ve kterých je třeba používat dezinfekční prostředek. A neméně důležitý je i správný postup nanesení dostatečného množství dezinfekčního prostředku na všechna místa na rukou. Nesmíme zapomínat na konečky prstů a palce. I tentokrát se během kampaně ukázalo, že při dezinfekci rukou tato místa nejčastěji vynecháváme,“ říká Mgr. Blanka Hošková, manažerka kvality a sestra pro kontrolu a prevenci infekcí v hořovické nemocnici.

Osvětová akce „čisté ruce“ pro hořovickou nemocnici nekončí, je to výzva na celý rok 2018. „Dávkovače s dezinfekcí jsou pro návštěvníky nemocnice volně přístupné v přízemí a v dalších patrech hlavní budovy. Mytí a dezinfekce rukou patří mezi nejjednodušší způsoby, jak zabránit vzniku a šíření infekcí. Přestože si mnozí z nás myslí, že mytí rukou není žádná věda, každoroční testování dokazuje, že tak běžný úkon, jakým je mytí rukou, zvládá správně jen málokdo. Bezpečná péče je naše priorita,“ konstatuje Blanka Hošková.