Nemocnice má nový operační sál

8. 8. 2018

Od letošního července přibyl k stávajícím čtyřem operačním sálům nový a moderně vybavený pátý sál. Nový sál bude sloužit především ke gynekologickým a urologickým zákrokům.

„Stávající počet sálů byl již nedostačující pro současný provoz. Denně u nás probíhá kolem 30 operačních výkonů. V loňském roce se proto přistoupilo k výstavbě nového sálu, který bude sloužit především pro gynekologickou a urologickou operativu,“ konstatuje MUDr. Andrej Kovalenko, vedoucí lékař operačních sálů.

Pátý sál voní novotou a je vybaven, stejně jako ty „služebně starší“, nejmodernější technikou. „Všechny operační sály jsou kvalitně vybavené. Veškeré zařízení se průběžně modernizuje dle potřeb jednotlivých oborů,“ vysvětluje hořovický lékař. Nejčastější operační výkony v Hořovicích souvisí s obory chirurgie, ortopedie, gynekologie, urologie, traumatologie, ORL, cévní chirurgie a dětské chirurgie.

Všechny plány k projektu nového sálu vznikly ve spolupráci architektů, chirurgů, anesteziologů a sester, aby byl prostor nejen funkční, komfortní a bezpečný, ale i estetický. Zdravotnici sloužící na sálech přistupují ke každému zákroku s maximální obezřetností. „Každá operace je náročná, včetně těch zdánlivě banálních, protože vyžaduje vždy 100% výkon celého kolektivu operačního sálu. Každá operace nese riziko komplikací. Naší snahou je vždy tato rizika minimalizovat,“ říká MUDr. Kovalenko.

Práce na operačních sálech klade vysoké nároky na celý tým – operatéry, tým ARO, sestry instrumentářky a sálové sanitáře. Na hořovických sálech slouží kolem dvaceti sálových a anesteziologických sester. „Práce na sálech je zvlášť náročná na odborné a technické znalosti. Jsme multioborové pracoviště, kde se používá široké spektrum přístrojů a technického vybavení. Jedná se o týmovou práci, kde jsou kladeny vysoké nároky na komunikační schopnosti, koncentraci, preciznost, spolehlivost, ale i fyzickou zdatnost. Chtěli bychom touto cestou našemu týmu za vše moc poděkovat,“ říká Mgr. Martina Popílková, vrchní sestra operačních sálů.

Výstavba nového sálu představuje další krok k modernizaci a rozšíření hořovické nemocnice. Začátkem příštího měsíce bude hotový nový trakt ambulancí u vchodu nemocnice, zatímco za novým pavilonem dětské Následné intenzivní péče – NIP pokračuje výstavba nové budovy, která bude sloužit jako archív hořovické i berounské nemocnice.