Naše porodní asistentky se účastnily kurzu s Aničkou Kohutovou

9. 5. 2023

V sobotu 6. května 2023 proběhl v naší nemocnici vzdělávací kurz pro porodnice – péče o ženu u porodu.

 

Anna Kohutová je komunitní porodní asistentka s více jak 20letou praxí, která se věnuje mimo jiné holistickému vzdělávání porodních asistentek. Svoji praxi provozuje v Moravskoslezském kraji, ale porodní asistentky školí po celé České republice i na Slovensku. Její náhled na práci porodní báby je velmi inspirující, proto ji vedení gynekologicko-porodnického oddělení pozvalo až z Havířova, aby vedla kurz pro naše porodní asistentky.

Celodenní kurz se uskutečnil 6. května a zúčastnilo se ho 16 porodních asistentek a jedna lékařka. Kurz byl zaměřený zejména na praktické dovednosti, ale i teorie dostala adekvátní prostor. Z praktických dovedností kurz začal používáním šátku k vyvázání bříška. Bavlněný šátek lze využít jak pro úlevu od bolestí, tak i pro zlepšení úhlu vstupování miminka do pánve. Šátek má široké využití a může být používán u porodu, ale i v těhotenství a následně v šestinedělí a může tak maminku provázet celou touto životní etapou.

Další informace, které porodní asistentky získaly, se týkaly bylinné napářky, která má také své místo nejen u porodu. Uvolňuje svalové napětí a tím pomáhá zvládat bolest a kontrakce, zvlhčuje porodní cesty a dokonce může pomoci znovu nastartovat zastavený porod. Také má vliv na elasticitu hráze a předchází jejímu poranění. Pro tyto účely jsou dodávány bylinné směsi „Voňavý porod“, které jsou baleny do speciálních lázeňských balíčků, které se jen zalijí vroucí vodou a jsou tak jednoduše a snadno použitelné. Stolička pro bylinnou napářku je již k dispozici. Nabízené bylinné směsi jsou zpoplatněny.

Technika, která všechny přítomné porodní asistentky nadchla nejvíce, bylo používání mexického ručně tkaného šátku rebozo. Tato pomůcka je opět univerzální, tzn. dá se užít i v těhotenství a šestinedělí. Při použití těchto nově nabytých dovedností lze s jeho pomocí zlepšit to, jak miminko vstupuje do porodních cest. Při  ideálním vstupování do pánve se pak může zkrátit jak první, tak druhá doba porodní. Správné užití rebozo techniky pomáhá uvolnit nejen pánev, ale i kostěná spojení a měkké tkáně. 

Seznámení porodních asistentek s novými úlevovými polohami  a polohami zlepšující průběh porodu již jen doplnilo spektrum nových dovedností. Bylo dojemné vidět, jak málo stačí, aby se udály velké věci.

Na závěr byly pozvány dvě těhotné ženy, na kterých si porodní asistentky spolu s Aničkou Kohutovou vyzkoušely nově nabyté dovednosti. Obě ženy po ošetření okamžitě pocítily změnu k lepšímu, úlevu a velkou radost. 

 „Všechny porodní asistentky se již těší, jak budou moci používat nové umění v praxi. Tímto bychom rádi poděkovali i přítomným těhotným ženám, které jsme pro tuto akci oslovili. Doufáme, že s využitím těchto technik přispějeme k příjemnějšímu a rychlejšímu zvládnutí porodu. Bylinná napářka a aromaterapie se již stávají nedílnou součástí péče o ženu na porodním sále. Šátky a reboza budou brzy následovat,“ dodává staniční porodní asistentka Jana Zámková