Lékaři z ortopedického oddělení se jako už tradičně zapojili do akce Movember

27. 11. 2023

Movember je charitativní akce, která se koná každoročně v průběhu měsíce listopad, a to již od roku 2003. Jejím cílem je získání finančních prostředků a zvyšování povědomí o zdraví mužů. Zvláště je akce fokusována na rakovinu varlat, rakovinu prostaty a duševního zdraví mužů.

Kdo se celosvětové akce účastní a chce jí podpořit je viditelné již z kraje měsíce, kdy si muži nechávají narůst knírek, jež se stal symbolem celého Movember. Záštitu této aktivitě poskytuje charitativní organizace přímo nazvaná Movember, která mimo jiné upozorňuje na včasnou detekci onemocnění zejména u mladých mužů pravidelným samovyšetřením. Mimo to jsou jim doporučeny stejně jako starším mužům pravidelné kontroly prostaty. A jelikož je známé, že pohyb je půl zdraví, i hnutí Movember iniciuje ke zdravému pohybu, který odmění finančními prostředky věnovanými právě na problematiku mužského zdraví.

Lékaři z ortopedického oddělení Nemocnice Hořovice se tradičně do podpory Movember zapojili. V čele s primářem ortopedie MUDr. Milanem Pastuchou se čtyř členný tým lékařů pokusí během listopadu nasbírat svým pohybem 500 km, které uběhnou, nebo ujedou na kole.

V celé akci vidím příležitost. Příležitost podpořit dobrou věc, příležitost se hýbat. Až jednou budu starý, možná už to nepůjde a nebudu moci tolik běhat. Proč toho tedy nevyužít a nevážit si každého km který mohu uběhnout a tím i pomoci?“ zamýšlí se primář ortopedie MUDr. Milan Pastucha.

Na co chci svým během upozornit? Na možnost prevence. Nepodceňujme ji. Prevence je stále bezplatná a dostupná. Stačí se jen objednat. Není dobré cokoliv zanedbávat, a naopak je kolikrát klíčové odhalit onemocnění v ranném stádiu.“ doplňuje primář Pastucha.

Někteří pacienti si myslí, že lékař a nemocnice jim pomohou a oni nejsou za nic zodpovědní. To je ale omyl. Každý je zodpovědný za své zdraví a každý by měl dbát na správnou životosprávu.

Nenávidím knír, celý rok jsem hladce oholen, ale je to nejjednodušší způsob, jak oslovit lidi. Proto ho v listopadu budu mít.“ říká na závěr pan primář.

Spolu s ním se do podpory Movember zapojili i jeho ortopedičtí kolegové. Na otázku, proč si zvolil v rámci akce „Hýbejte se pro Movember“ zrovna jízdu na kole odpovídá MUDr. Jan Beščec následovně: „Od malička jsem sportoval, ale s přibývajícím věkem a kily se i sportovní vkus vyvíjí. Dnes mi na organizované tréninky florbalu nezbývá výkonnost a s kamarády se na fotbal nesejdeme. Poslední dva roky jezdím na kole a moc se mi líbí volnost, se kterou si volím trasy. Navíc na kole se dá ledacos změřit – kilometry, průměrná rychlost a v tom je vidět i malé zlepšení.

Člověk by neměl zapomínat na pohyb a v každém věku a životní fázi si najít takovou aktivitu, které bude časově a fyzicky stačit. I málo pomůže a může hodně ovlivnit celé zdraví obecně, jak fyzické, tak i psychické.

MUDr. Bohumil Rosocha se do akce Movember zapojoval již jako student lékařské fakulty, protože ho zaujala myšlenka osvěty prevence nádorových onemocnění u mužů. „Přišlo mi, že v té době se mluvilo především o jiných onemocněních například o nemocech kardiovaskulárního systému či karcinomu prsu. Na naší fakultě se každým rokem konala velice oblíbená akce "Movember run", což byl běh s knírky v retro oblečení. Jednalo se o krásné spojení osvěty nutnosti preventivních vyšetření a sportu, který nám v mnoha ohledech pomáhá být zdravějšími.“ vysvětluje lékař ortopedického oddělení MUDr. Rosocha.

Čtvrtým hořovickým bojovníkem za osvětu široké veřejnosti v rámci tohoto, pro mnohé, citlivého tématu, je MUDr. Adam Stryko. „Toto je zcela názorná ukázka toho, že pečovat o své zdraví pravidelným pohybem, informovaností a včasným vyšetřením je tou nejúčinnější a nenáročnou prevencí.“ Svou aktivitou se snaží povzbudit muže, aby se o sebe starali v každém věku a nechodili k lékaři až když je problém. To už může být kolikrát pozdě.

Součástí celosvětové propagace je i trefné video, které pro hnutí Movember vytvořil jako každý rok, MUDr. Tomáš Kalina, další z lékařů hořovické ortopedie, s cílem rozšířit problematiku mužského zdraví do povědomí veřejnosti. Video je pojatu ve stylu seriálu Narcos, a to z jediného důvodu – Pablo Escobar měl parádní knír a je to téměř na den přesně 30 let od jeho smrti. Žádná jiná inspirace v tom není, a jeho hrůzné činy rozhodně spolek odsuzuje.

Díky aplikaci TeamSpaceSharing můžeme sledovat, jak si ortopedický tým vede v plnění svého nastaveného pohybového cíle. V případě, že by chtěl kdokoliv akci Movember podpořit na přímo, je možné zaslat finanční příspěvek přes danou aplikaci. Podpoří a povzbudí tím nejen přihlášený team, ale především celou charitativní akci, na kterou výtěžek poputuje.