Kdo dobře spí, lépe se cítí.

16. 3. 2016

Světový den spánku připadá letos na pátek před březnovou rovnodenností, což je 18. března 2016. Je to den, kdy se odborníci snaží upozornit na problematiku poruch spánku, a jeho cílem je zlepšit diagnostiku a léčbu těchto poruch, ideálně zabezpečit prevenci jejich vzniku.

V hořovické nemocnici již třetím rokem funguje spánková laboratoř, zabývající se vyšetřováním pacientů konkrétně s  poruchami dýchání ve spánku, které zahrnují chrápání a zástavy dechu (apnoické pauzy). Obstrukční spánková apnoe (OSA) - zástava dýchání v spánku -  postihuje přibližně 5-8 % dospělé populace, čím se významnou měrou podílí na celkové kvalitě i kvantitě spánku.

Vyšetření probíhá formou celonočního monitoringu za tzv. jednodenní hospitalizace, která začíná v 19 hodin a končí v 7 hodin ráno následujícího dne. Monitorace se realizuje na jednolůžkovém pokoji, kde proběhne obeznámení pacienta s vyšetřením a připojením na vyšetřovací přístroj, které provádí Bc. Jiří Pichlík - vedoucí sestra interního oddělení.

Komplexní vyšetření pacientů před monitorací, vyhodnocování výsledků, a rozhodování o dalším diagnostickém a léčebném postupu, zabezpečuje MUDr. Daniela Olšavová - lékařka spánkové laboratoře, ve spolupráci s dalšími členy „spánkového“ týmu.

„Laboratoř je vybavena malým mobilním přístrojem, snímajícím v průběhu celé noci několik důležitých parametrů, jako saturaci krve kyslíkem, proudění vzduchu dýchacími cestami, chrápání, pohyby hrudníku a břicha, polohu těla, atd.  Vyhodnocení jednotlivých parametrů nám napoví, co se v průběhu spánku s dýcháním u konkrétního pacienta děje. Vyšetření je bezpečné a nebolestivé“ vysvětluje MUDr. Olšavová.

„Poruchy dýchání ve spánku se nejčastěji objevují u pacientů ve věku 45-60 let, převážně u mužského pohlaví, v poslední době ale zaznamenáváme posun i do nižších věkových kategorií. Potíže mohou vzniknout v souvislosti s překážkou v horních dýchacích cestách, s vyšší hmotností pacienta, s nepravidelným denním režimem a životným stylem, interními nebo neurologickými nemocemi. Důsledkem je pak nadměrná denní únava, snížená psychická i fyzická výkonnost, vznik nebo zhoršení stavu interních nemocí.“

 

Hospitalizace je hrazena pojišťovnou, pacient tedy neplatí žádný poplatek. Kapacita celonočních monitorací v spánkové laboratoři Nemocnice Hořovice je prozatím 8 vyšetření měsíčně, a je proto nutno se objednat s dostatečným předstihem. Pacienti, kteří mají výše uvedené potíže s dýcháním ve spánku, se mohou objednat  na vyšetření na tel. 311 552 206 nebo na e-mailu pichlik@nemocnice-horovice.cz.

Galerie