Druhá největší zdravotnická firma v Česku vydělala 300 milionů. Bude investovat

30. 12. 2019

Druhá největší zdravotnická firma v Česku, skupina Akeso, letos vydělala 300 milionů korun před zdaněním. Obrat společnosti se pohyboval těsně pod hranicí tří miliard korun. Vyplývá to z předběžných finanční výsledků společnosti. Firma zároveň uvedla, že napřesrok hodlá spustit masivní investice v objemu více než 2,5 miliard.

„Snažíme se o organický růst, nebýt moc zadlužení a pracovat co nejefektivněji. Máme jedny z nejmodernějších a
nejefektivnějších nemocnic v rámci České republiky. Většinu vydělaných peněz se snažíme investovat zpátky do nemocnic,“ uvedl generální ředitel a majitel skupiny Akeso Sotirios Zavalianis.

Do byznysu Akesa spadá Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, Nemocnice Hořovice či Rehabilitační nemocnice Beroun. Obrat holdingu Akeso, který zaměstnává zhruba 1700 lidí, se pohybuje na hranici tří miliard korun. Akesem poskytovaná zdravotní péče je hrazena ze systému všeobecného zdravotního pojištění. Své aktivity hodlá firma napřesrok značně rozšiřovat.

Miliardy do modernizace

Zhruba 1,6 miliardy korun půjde na rozšíření kapacit v hořovické nemocnici. Ty mají narůst o 80 procent. „Veškeré naše kapacity jsou vyčerpané, lidé si všimli vysoké kvality a začali k nám jezdit z celé republiky, takže začaly růst čekací doby, které potřebujeme zkrátit,“ uvedl Zavalianis k rozšíření nemocnice o kompletně nové křídlo.
Druhou velkou investici pak Zavalianis směřuje o kus dál, do Berouna, kde v novém roce začne za zhruba jednu miliardu korun vyrůstat Centrum duševní rehabilitace, které má ambici stát se nejlepším psychiatrickým pracovištěm v Česku. „Dlouhé roky se zabýváme tělem, ale došlo mi, že jsme se na zdraví přestali dívat komplexně. Proto teď nastal čas zaměřit se i na duši,“ doplnil. „Tři a půl milionu Čechů trpí nějakou psychickou nemocí. Nechceme dělat klasickou psychiatrii, ale psychickou rehabilitaci,“ dodal Zavalianis.
Emigrant z Řecka, který v českém zdravotnictví působí téměř 20 let, expanzi financuje téměř výhradně ze zisků skupiny. Úvěry skupiny u bank nyní představují okolo 130 milionů korun. Zvalianis letos uspěl i v soutěži EY podnikatel roku, kde si odnesl hlavní cenu za Středočeský kraj.
Letos v prosinci firma Multiscan, patřící do Akeso holdingu, otevřela novou budovu klinické onkologie. Ta jednotí některé provozy rozdělené dříve na více míst v areálu. Původně měla společnost v pronájmu několik ambulancí v nemocnici a provozy byly někdy i v nevyhovujících prostorech. Zavalianis do ní investoval 100 milionů korun.

Zdroj: 30.12.2019, iDNES.cz