Den čistých rukou

6. 5. 2019

Každoročně si v Nemocnici Hořovice připomínáme Celosvětový den čistých rukou a i v letošním roce jsme se rozhodli podpořit tuto osvětovou akci a oslovovali jsme pacienty a návštěvníky nemocnice u vchodu do budovy.

V rámci osvětové akce si lidé mohli vyzkoušet, na speciálním přístroji za pomoci ultrafialového světla ze speciální lampy, zda mají čisté ruce a zároveň byli poučeni, jak a kdy si správně ruce umýt.

„Velmi mě překvapilo, že správné umytí rukou trvá 45 vteřin. Člověk si většinou ruce opláchne a myslí si, že to stačí. Jdu dnes na vyšetření k lékaři, ale až přijdu domů, vysvětlím vše i svým dětem a se správným mytím rukou začneme ještě dnes,“ komentovala paní Jana Krobová z Berouna, která přišla dnes do nemocnice.

„Hygiena rukou je důležitá, podstatné je si uvědomit, že právě nemytýma rukama se přenáší řada infekčních onemocnění. Důkladné a správné umývání rukou je jednoduchá a přitom nejúčinnější metoda, jak omezit šíření nemocí. Je však důležité si ruce umýt správně a vždy, kdy je to potřeba,“ dodává Mgr. Blanka Hošková, manažerka kvality Nemocnice Hořovice.

Světový den hygieny rukou, který každý rok připadá na 5. květen a je součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) Save lives: Clean your hands (Zachraň životy: Umývej si ruce). Již po jedenácté upozorňuje na význam mytí rukou jako klíčového preventivního opatření proti přenosu mnoha infekčních onemocnění.

Tématem letošní kampaně 2019 je: „Clean care for all – it's in your hands“ („Hygiena pro všechny, je to ve Tvých rukou“).  Světová zdravotnická organizace vyzývá k dosažení lepšího zdraví a blahobytu pro všechny lidi v každém věku tak, aby měli přístup ke kvalitním základním službám zdravotní péče a k bezpečným, účinným, kvalitnějším a cenově dostupným základním lékům a vakcínám. Dále iniciátoři kampaně vyzývají zdravotníky v praktikování správné hygieny rukou ve zdravotnických zařízeních, a tím i ke snížení rizika přenosu infekce mezi zdravotníky i pacienty a dávají možnost všem zapojit se aktivně do kampaně WHO.

Správné umytí rukou instruovali studentky Střední zdravotní školy v Berouně.