CVIKY PRO ÚLEVU OD BOLESTI ZAD

7. 2. 2017

Bolí vás záda? Korekce stoje a sedu s kvalitním cvičením dokáže mnoho bolestí odstranit. Níže najdete možnosti vhodných cviků. Na našem fyzioterapeutickém oddělení ke každému z vás budeme přistupovat individuálně, vhodné cviky společně vybereme a naučíme vás je správně provádět.

Rádi bychom Vám touto cestou předali alespoň základní informace o tom, jak lze správným držením těla a snadnými cviky předejít bolestem zad. Korekce stoje a sedu s kvalitním cvičením dokáže zároveň mnoho bolestí odstranit. Níže naleznete možnosti vhodných cviků. Na našem oddělení ke každému z vás budeme přistupovat individuálně, vhodné cviky společně probereme a naučíme vás je správně provádět.

Budeme se těšit na Vaši případnou návštěvu u nás. Objednání postřednictvím recepce oddělení: 311 555 503

Kolektiv fyzioterapeutek Nemocnice Hořovice. 

Foto 1: Korekce stoje – správný stoj

Foto2: K Nastavení do správného stoje můžeme použít pohyb horních končetin. Otočíme ruce dlaněmi dopředu, nezapomeneme srovnat hlavu.

Foto 3: Správný sed – kyčelní klouby jsou výše než kolena. Stažené bříško, srovnané lopatky, hlava v ose.

Foto 4: „Kobra“ (extenze) nácvik uvolnění bederní páteř

Provedení: leh na břiše, horní končetiny opřeny pod rameny – pomalu se zdviháme na rukou až do natažení horních končetin. Setrváme 1 sec., poté pomalý návrat do výchozí polohy.

Pracují pouze horní končetiny, hlava v prodloužení páteře. Frekvence: 10 opakování – četnost během dne určuje terapeut  Očekáváme úpravu stavu v oblasti bederní páteře.

Foto 5: Vyšší poloha pro pokročilé

Provedení: leh na břiše, horní končetiny opřeny pod rameny – pomalu se zdviháme na rukou až do úplného natažení horních končetin. Setrváme 1 sec., poté pomalý návrat do výchozí polohy. Frekvence: 10 opakování – četnost během dne určuje terapeut. Očekáváme, úpravu stavu v oblasti bederní páteře.

Foto 6: Protažení bederní páteře do druhého směru (flexe) 

Provedení: výchozí poloha podpor klečmo za rukama. Pomalé dosedání na paty. V konečné fázi možno setrvat a prodýchat. Frekvence: 5 opakování, v poloze setrvat cca 10 sec a prodýchat. Očekáváme protažení a uvolnění svalů celé páteře

Foto 7: Napřímení páteře a posílení břišních svalů

Provedení: Opora o kořen dlaně, dlaň v opoře pod ramenem, hlava v prodloužení páteře, lopatky aktivovány směrem k patám, zadek směrem k patám. Frekvence: 8 – 10 opakovaní, každý cvik s výdrží cca 10 sec. Očekáváme – aktivaci dolních břišních svalů, svalů mezilopatkových, mírné protažení (trakce) v oblasti bederní i krční páteře.

FOTO 8: Aktivace dolního břicha a mezilopatkových svalů a dolních fixátorů lopatek, mírná trakce v bedrech. Dochází k napřímení páteře.

Provedení: Paty opora do dálky, ruce opora o kořen dlaně, brada přitažena k podložce (v retrakci). Frekvence: 8-10 opakovaní, v poloze s výdrží cca 10 sec. Očekáváme – mírné napřímení beder (trakci), aktivaci mezilopatkových svalů a dolních fixátorů lopatek, protažení (trakci) krční páteře.

FOTO 9: Aktivace hlubokých břišních svalů

Provedení: Dolní končetiny zdviženy v pokrčení – více než 90° v kyčelním kloubu (flexi ve všech kloubech), bederní oblast přitisknuta k podložce, horní končetiny otočeny dlaněmi vzhůru (v zevní rotaci v rameni) hlava mírně podložena, brada přitažena k podložce (retrakce) Cvičíme na výdrž -  očekáváme posílení spodního břicha a hlubokých břišních svalů, posílení mezilopatkových svalů a dolních fixátorů lopatek.

Galerie