Čtvrté setkání předčasně narozených dětí U Sluneční brány

11. 6. 2018

Letošní setkání předčasně narozených dětí se mimořádně povedlo. Přineslo totiž několik novinek a bylo plné zvratů. V něčem tak vlastně připomínalo životní příběh těchto dětí: nejdřív natěšení doprovázené nejistotou o tom, jak dopadne setkání, pak komplikace a obavy z nečekané průtrže mračen, a nakonec úleva, že vše dobře dopadlo.

V sobotu 9. června 2018 uspořádalo neonatologické oddělení hořovické nemocnice již čtvrtou zahradní slavnost pro děti, které jejich matky porodily v roce 2015 před 35. týdnem těhotenství a které prošly intenzivní péčí na neonatologickém oddělení. V hořovickém zámeckém parku, kousek od Sluneční brány, po které nese hořovická porodnice svůj název, se přes nepřízeň počasí sešlo rekordních 50 dětí  v doprovodu svých rodičů a sourozenců. Dohromady se slavnosti zúčastnilo přes 150 lidí.

Děti i jejich rodiče a sourozence přivítala MUDr. Milena Dokoupilová, primářka hořovické neonatologie, spolu se sestřičkami a lékařkami ze stejného oddělení. Pro děti a jejich doprovod byl připraven bohatý program a spousta her a dalších aktivit. „Letos nám úplně nevyšlo počasí, ale i tak jsme měli možnost strávit s dětmi a rodiči nádherné odpoledne,“ říká MUDr. Milena Dokoupilová. „Děti plnily různé úkoly, za které dostávaly razítka, a na závěr získaly upomínkovou medaili a spoustu dárků“.

Nejoblíbenější „hračkou“ letošního setkání se stala kobyla Etna, kterou do zámecké zahrady přivedla sestřička Jessica. Na koníčku se svezly snad všechny děti. V centru pozornosti všech přítomných byly též tři slečny: Sofinka, Valinka a Nelinka, naše trojčata, která den před setkáním oslavila své třetí narozeniny. Zdá se, že slečny jsou si plně vědomy své výjimečnosti a důležitosti, protože pokaždé, když někdo zvedne svůj fotoaparát nebo mobil, že je vyfotí, hezky zapózují a svorně křičí sýýýýýýýr…

Za organizací akce stojí i letos především Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra neonatologie, a sesterský tým tohoto oddělení. Při hromadném focení primářka Dokoupilová poděkovala svým sestřičkám za výbornou přípravu a organizaci a rodičům za to, že přijali naše pozvání. Zároveň vyjádřila své přesvědčení, že jejich ratolesti čeká skvělá budoucnost, jelikož „to nejtěžší si vybraly hned na začátku své životní dráhy“. Slíbila též, že v této tradici bude hořovická neonatologie pokračovat i příští rok.

A pocity z letošního setkáni? „Jedním slovem – nádherné. Na slavnosti pomáhaly naše sestřičky a jejich vlastní děti. Dělá nám radost, že si i po třech letech rodiče udělají čas a dorazí k nám. To je další odměna za naši velmi náročnou práci,“ uzavírá hořovická primářka.

Galerie